Quantcast
Channel: marek adamov – Nová synagóga

Sphéra

$
0
0

 

“Ahoj Marek, opatrne by som sa ti chcel pripomenúť s mojím odvážnym uvažovaním o príprave idey a diela len do Synagógy v Žiline. Nebudem ho teraz konkretizovať. Zatiaľ som to predstavil len môjmu otcovi. Túžim na ňom pracovať. Otec ma podporuje. Realizácia nehorí. Len potreba sa tým konkrétne zaoberať už ma svrbí v prstoch. Rád by som si to konkretizoval kreslením, tak že by som vychádzal z presných parametrov budovy priestoru, preto by som ťa poprosil o pomoc s poskytnutím stavebnej projektovej dokumentácie. Nemám záujem o dwg formát, do ktorého by som mohol vstupovať. Nechcem žiadne dáta zneužiť. Veď vieš. Stačia mi okótované pôdorysy a rezy stavby, plus reprodukcia starých plánov. To len ako východisko. Tak takto. Vôbec to z vašej strany nie je záväzok, že sa to musí realizovať. Keď tomu prídem na zmysel, rád vám ho predstavím a sami kľudne zvážite, či to stojí za risk. Je to dielo v mojej hlave i na papieri tak prosté, celé také jednoduché a zároveň tak rozsiahle, že by som mu rád zasvätil čas bez tlaku deadlinu. Maj sa dobre. Ďakujem za odpoveď akúkoľvek a prepáč za dĺžku mailu, ale neviem to niekedy kratšie. Som takýto, Juraj” (email Juraja Gábora Marekovi Adamovovi 11. 2. 2016)

Dielo Juraja Gábora Completing the Sphere, na ktorého realizácii od decembra 2020 pracujeme, je víziou monumentálnej architektonickej premeny priestoru Novej synagógy. Dokončenie pomyselnej gule, ktorú do kubusu kostola vpísal jeho architekt Peter Behrens v roku 1931, vytvára predpoklad na iné neopakovateľné zažívanie jej premenlivého programového obsahu. Architektúra Sphéry Juraja Gábora sa stane na celý rok 2021 scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia.

“Moje intervencia do výstavného priestoru Novej synagógy spočíva v architektonickom doplnení kupoly do celého tvaru gule – Sphéry s priemerom 16 metrov prostredníctvom drevenej konštrukcie. Je to jednoduché, ale monumentálne gesto. Jednou z línií projektu je skúmanie vzťahu tela a architektúry, ako ho chápe napr. Christiana Norberg-Schulz. Takýto vstup do architektúry Novej synagógy rozčlení priestor po novom, divákom umožní hľadať nové spôsoby, ako ho zažívať a vzťahovať sa k nemu. V rôznych fázach realizácie budú mať diváci či návštevníci umožnený prístup do rôznych častí priestoru. Konštrukciu polgule bude zdola podopierať system drevených lát a hranolov, ktoré vytvoria protipól k vyprázdnenému vnútornému priestoru Sphéry – akýsi les, húštinu, neprehľadnosť. Táto časť je však rovnako dôležitá a v určitej fáze projektu bude umožnený prístup len do nej. Inokedy zase len do spodnej časti vnútra Sphéry, alebo naopak len do jej vyvýšenej časti. Doplnenie kupoly a vytvorenie Sphéry v architektúre Novej synagógy nie je koncipované ako finálne dielo ale východisko pre intervencie ďalších umelcov. Ponúkam túto monumentálnu platformu ako otvorenú výzvu k participácii – k napĺňaniu živým premenlivým obsahom. Hľadám sólistov i zoskupenia performerov, ktorí by radi vytvorili predstavenia pre špecifickú scénu a jej kontext. Tie budú dramaturgickým programovým pendantom výstav súčasného umenia a zvukovej produkcie, ale ďalších eventov, festivalov, koncertov, diskusií i komunitných akcií, ktoré sa už v Synagóge konajú pravidelne a tradične.” (Juraj Gábor)

Jurajov projekt pre nás začal ešte v roku 2016 a autor mu venoval štyri roky príprav, ktoré sa netýkali len obsahu, ale aj technického riešenia monumentálneho architektonického vstupu do priestoru. Dokončovanie pomyselnej gule z kupoly Synagógy po zem bude v úvodných mesiacoch roka 2021 najmä manuálnou tesárskou výzvou, ktorá bude celá prístupná verejnosti – môžete pravidelne nakuknúť, ako pokračujeme v štandardných otváracích dňoch a hodinách od utorka do nedele, od jednej do siedmej. Drevená konštrukcia na pomedzí architektúry a sochárstva upriamuje pozornosť na neviditeľnú guľu (s priemerom 16 metrov), ktorá je architektom Petrom Behrensom vkreslená do kubusu stavby žilinskej synagógy z roku 1931.  Jurajova funkčná drevená konštrukcia bude kópiou debnenia kupoly nad centrálnym priestorom. Bude voči nej zrkadlovo umiestnená a položená na drevených stĺpoch nad podlahou výstavného priestoru. Kultúrny a výstavný priestor sa funkčne a významovo rozdelí na ten v guli (vnútri Sphéry) a mimo nej –  pod balkónmi a na nich(vonku). Guľová pochôdzna podlaha vytvorí rôzne priestupné, priehľadné a kontaktné divácke rozhranie.

“Skúmanie nášho neustále sa meniaceho fyzického vzťahu k okoliu, „nahmatávanie“ plnosti či naopakprázdnoty priestoru, vnímanie opakovania a rytmiky, stúpania a klesania, vznikania či zániku – to všetko predstavuje našu najelementárnejšiu potrebu orientácie, spoznávanie priestoru v nás, okolo nás ale aj nad nami. Nevyhnutnosť pochopenia zvláštnosti našej fyzickej prítomnosti tu bola od nepamäti. Dieťa sledujúce oblohu z horizontálnej polohy či budhistický mních sústreďujúci sa na svoje vlastné rytmické dýchanie vo vertikálnom sede – v obidvoch týchto od seba vzdialených skúsenostiach je prítomná pasia, uchvátenie dianím, alebo jednoducho – svetom. Východiskom celoročného projektu Completing the Sphere Juraja Gábora pre Novú synagógu Žilina je jeho dlhodobá záľuba v skúmaní tela, priestoru a ich neustálej interakcie. Snaha porozumieť pretrvávajúcim pnutiam medzi hmotným a mentálnym, vertikálnym a horizontálnym, telesným a duchovným ho viedla k otvoreniu dialógu s budovou neologickej synagógy Petra Behrensa. Gábor nanovo aktualizuje potenciál tejto architektúry rozprávať cez múry o nehmotnom či abstraktnom; zviditeľňuje neviditeľné, odhaľuje skryté geometrické súvislosti. Vytvorením procesuálnej (monumentálnej) intervencie dopovedá slová Behrensovho architektonického jazyka a zároveň necháva človeka odznova prežiť dôverne známe miesto a nasať jeho atmosféru plnšie ako kedykoľvek predtým. Completing the Sphere je priestorová komunikačná situácia prepájajúca nielen autorov/autorky z rôznych druhov umenia, ale aj z odlišných časových sfér.” (Erik Vilím)

Premenlivá časť projektu bude založená na výstavnom vizuálnom, performatívnom, zvukovom, edukačnom a komunitnom programe.  Juraj Gábor bude aj spolukurátorom nášho celoročného programu. Štyri veľké výstavy programovo rozčlenia rok, zimné mesiace budú funkčne i významotvorne slúžiť na postavenie a rozobratie drevenej konštrukcie Sphéry, letné budú naopak naplno vyúživať jej potenciál, súčasne sa pokúsime špecifické prostredie  integrovať aj s festivalom animovanáho filmu Fest Anča a festivalom pohybu a iného divadla Kiosk.  Súčasťou dramaturgie bude celoročný rezidenčný a edukačný program, ktorý je rovnako priamo napojený na skúmanie a reflektovanie zvýznamneného charakteru a atmosféry budovy Synagógy.  V rámci rezidencií budú vznikať výtvarné, zvukové, textové a performatívne diela priamo nadväzujúce na projekt-objekt Sphéry. Budú prezentované prostredníctvom kratších udalostí, intervencií a výstav. Cieľom našej aktivity je vytvoriť  priestor pre vznik nových diel, ich intermediálneho stretnutia a interagovania medzi autormi a návštevníkmi. Uvidíme samozrejme, čo nám rozpočet dovolí. Nepôjde len o umenie – diela môžu byť rovnako výsledkom spolupráce so školami a deťmi, tréning športového klubu sa v rámci dramaturgie môže stretnúť v priestore s dielami profesionálnych umelcov.

“Motiváciou pri práci s publikom je nerešpektovanie hierarchického vzťahu medzi návštevníkom, divákom, poslucháčom, športovcom a profesionálnymi tvorcami – umelcami. Chcem vytvoriť rozhranie pre stretávanie a spoznávanie. Projekt bude postupne s programom sprevádzať návštevníkov do novovzniknutých priestorov. Bude im rozširovať možnosti stretania sa s dielami. Dôležitým nástrojom každého človeka pri chápaní tohoto bude jeho vnímanie skrz vlastné telo a jeho schopnosti.  Tento premenlivý – ľudský telesný, a duchovný aspekt bude slúžiť na pomerovanie voči pevnému – vystavanému fyzickému prostrediu.” (Juraj Gábor)

Prípravu, rast a stavbu Sphéry môžete sledovať aj online na fotografiách na www.flickr.com/novasynagoga, program intervencií, výstav, akcií a stretnutí s autorom nájdete vždy na www.novasynagoga.sk/program.


Tomáš Janypka vo Sphére

$
0
0

 

Súčasťou celoročného programu Sphéry Juraja Gábora budú intervencie aj dlhšie výskumné alebo tvorivé rezidencie ďalších umelcov naprieč žánrami. Prvý z nich je už tu v čase lockdownu.

rezidenčný projekt – súčasný tanec a pohyb
január 2021

Tanečník, performer a choreograf Tomáš Janypka tieto dni vstupuje do celoročného dialógu so Sphérou – momentálne s jej rastúcou fázou. Začína tak výskum, ktorého podoby a vyústenia sa budú ukazovať za chodu a na ceste. Východiskom je pre Tomáša telo – telesnosť a limitácie, ktoré každé jedno má. Skrz tento kanál bude hľadať odpovede na otázky domova, váhy vecí na fyzickej aj duchovnej úrovni a ďalej na otázky nášho telesného vzťahu k nim.

Prekračujúcou líniou tohto skúmania je jeho roztiahnutie sa medzi oblasti tanečného umenia, performance art, vizuálneho umenia a architektúry. Súčasťou výskumu bude aj textový záznam, ktorý vznikne v spolupráci s výtvarnou a tanečnou teoretičkou Michaelou Paštékovou – písanie sa tak stane dôležitou súčasťou procesu. Fotograficky bude Tomáša dokumentovať v priebehu celého projektu Marek Jančúch.

foto: Simona Gottierová

 

Tomáš Janypka o tom, ako duchovne a farebne byť v priestore Synagógy:

“…podstatná sa mi javí aj čiapka,
žltá sa mi zdá byť správna,
hlavne na tomto obrázku
je to určité predĺženie a spojenie s duchovnom, naznačený smer,
je v tom jasnosť a zretelnosť
a priestor na uši dobre počúvať
a je v tom niečo detské, niečo o snívaní a imaginácií
o čistote a začiatku”

14. dalajláma ako chlapec na slávnosti svojho uvedenia na trón, 22. 2. 1940 v Lhase (zdroj: Wikipedia)

Ondrej Veselý: Žitie hudby v Žiline

$
0
0

 

„Záhada hudby je záhada, my nevieme, prečo vlastne hudba existuje, prečo vznikla a funguje a prečo sa rozvíja.“ (Roman Berger)

rezidenčný výskumný pobyt
25. 1. – 26. 2. 2021

“Na hudbe ma najviac baví, že ju nie je možné úplne spoznať. Zachraňuje vo mne ono malé dieťa, ktoré sa chce pozrieť do každého kúta, prekutrať každú poličku a pozrieť sa pod každú posteľ.” (Ondrej Veselý)

O tom, že hudba nesmie v našom programe chýbať, nemáme žiadne pochybnosti. Tu niekde nasleduje otázka, ktorá (našťastie, ako aj v úvodných tvrdeniach) nemá jednoznačnú odpoveď: Prečo?… Ostávame aj naďalej v strehu a chceme čo najviac otvorenými ušami (a tiež čo najviac otvorenou mysľou) reflektovať jej nesmiernu diverzitu. Aktívneho gitaristu, no zároveň neúnavného organizátora a “hudobného reportéra” Ondreja Veselého v našom meste zaujímajú predovšetkým tri základné okruhy –  hudba a aktuálnosť, aktuálnosť hudby, hudba a komunita / spoločnosť. A my sa spolu s ním budeme pýtať a robiť si poznámky o miestach a ľuďoch, ktorí sa o hudbu v Žiline starajú.

Viac o Ondrejovi Veselom sa dočítate na
https://hc.sk/o-slovenskej-hudbe/osobnost-detail/3227-ondrej-vesely 

Ondrej Veselý (vľavo) so skladateľom Mirom Bázlikom (foto: Viera Čakany)

Jeden na jedného v roku 2021

$
0
0

 

Po skončení lockdownu vás opäť radi pozývame navštíviť Novú synagógu formou individuálnej komentovanej prehliadky alebo tvorivej dielne pre jedného návštevníka, dvojicu či rodinu. V priebehu roka 2021 priestor zaplní monumentálna inštalácia Sphéry Juraja Gábora. Jej premenami Vás bude sprevádzať výtvarníčka Simona Gottierová, ktorá v bežnom chode galérie lektoruje vzdelávacie programy pre škôlky, školy aj dospelú verejnosť – Na vlastné oči.

individuálne komentované prehliadky výstav alebo tvorivé dielne pokračujú od 24. 1. 2021 – ak to pandemická situácia dovolí v pondelky, utorky, stredy a štvrtky v akomkoľvek čase 
objednajte sa vopred na tel. 0918104294 alebo emailom na simona@novasynagoga.sk
vstupné je príplatok 5,00€  k bežnému vstupnému (platí sa len raz bez ohľadu na veľkosť skupiny – jednotlivec, dvojica, rodina), online kartou na tootoot.fm alebo v hotovosti na mieste

Formát Jeden na jedného je určený širokej verejnosti – vám, ktorí radi objavujete súčasné výtvarné umenie. Nie je kurátorskou ani autorskou komentovanou prehliadkou, skôr vytvára priestor pre vaše subjektívne vnímanie a interpretovanie diela. Simona v tejto prechádzke galériou reaguje priamo na vás a teda vaša návšteva môže mať rôzne podoby; od počúvania, cez dialóg až po tvorenie vlastnými rukami z materiálu. Vítané sú aj deti!

 

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Dagmar Šubrtová: Rekultivácia

$
0
0

 

Dočasná inštalácia zoskupenia hrdzavých siluet suchých stromov Dagmar Šubrtovej, ktorú sa Juraj Gábor rozhodol inštalovať vonku pred vstupom do Synagógy ako kontrapunkt k svojej drevenej Sphére, ktorá sa dokončuje vnútri, je výrečným symbolom narastajúcej civilizačnej devastácie krajiny a dlhodobého zlého zaobchádzania s rozsiahlymi územiami.

inštalácia v exteriéri pred Novou synagógou
4. 2. – 30. 5. 2021
ďakujeme za vaše dobrovoľné vstupné na tootoot.fm, podporu na Startlabe alebo 2% z vašich daní – všetko pomôže rekultivácii našich aktivít po koronakríze

Rekultivácia je umelá premena miesta, ktoré môže byť často ukážkou neodborného alebo korupčného korporátneho počínánia. Výsledkom je často nepodarená výsadba, napriek dobrému financovaniu. Napríklad na vyťažených plochách sú umele vysadené lesy rekultivačnými firmami, ktoré však často využívajú nevhodné druhy drevín a vysádzajú monokultúry a tak nakoniec neprinášajú žiadný trvalý úžitok.

Sochárka a kurátorka Dagmar Šubrtová (1973) žije a pracuje v Kladne. Absolvovala ateliér sochárstva Vysokej školy umeleckopriemyslovej v Prahe, kde potom niekoľko rokov pôsobila ako asistentka. V tvorbe ju inšpiruje industriálna krajina baní v okolí Kladna, zmenami reliéfu krajiny spojených s dolovaním uhlia a aktuálnymi otázkami premeny krajiny a previazanosti postindustriálnej společnosti a prírody. Popri umeniu sa venuje aj tematickým kurátorským projektom, napríklad dlhodobej dramaturgii výstavného programu galérie Ústavu makromolekulárnej chémie Akademie vied v Prahe. Od roku 2015 sa pracuje na projekte Na pomedzí samoty.

http://frontiers-of-solitude.org/
http://dagmarsubrtova.cz/

Ďalšie fotografie Luny Mafo nájdete na www.flickr.com/novasynagoga.

Dokončovanie Sphéry

$
0
0

 

Prichádza čas, aby sa nám po mesiacoch pandémie do životov zase vrátili veľké umelecké zážitky. Veríme, že vám chýbajú tiež. Pozývame vás do nového spoločného dobrodružstva. Pred 5-timi rokmi sa nám niečo takéto podarilo so Zrakovou pyramídou v Súľove. Tá už neexistuje, ale v Synagóge od decembra 2020 vzniká Sphéra. Aktuálne asi najväčšie umelecké dielo na Slovensku a výnimočná udalosť nielen pre svoju veľkosť. Po rokoch príprav sa Juraj Gábor podujal vytvoriť nový monumentálny 17-metrový drevený objekt a výtvarne tak dopovedať príbeh architektúry Novej synagógy. Fascinovalo ho, že architekt Synagógy Peter Behrens do nej pred takmer storočím vpísal tvar levitujúcej gule. Po 4 rokoch počítania, kreslenia a plánovania sa odhodlal túto pomyselnú Sphéru zhmotniť – dokončiť guľu od kupoly až po podlahu.

work in progress objektu Juraja Gábora
tretia fáza, 1. – 28. 2. 2021
online stretnutie s autorom v nedeľu 28. 2. 2021, 19.00 na facebook.com/novasynagoga
ďakujeme za vaše dobrovoľné vstupné na tootoot.fm, podporu na Startlabe alebo 2% z vašich daní – všetko pomôže rekultivácii našich aktivít po koronakríze

Na “chýbajúcej” obrovskej polguli Sphéry robíme od decembra s partiou šikovných tesárov, po mesiaci a pol roboty už vztýčili 48 desaťmetrových nosníkov poskladaných z 500 kusov ručnej vyrezaných dosiek do oblúka. Sme za polovicou prác a prichádza Dokončenie Sphéry. Spracovali sme 50 kubíkov dreva (5 veľkých nákladných áut) z píly v Dlhom Poli, použili sme už vyše 20-tisíc skrutiek darovaných od Staviame z dreva. Ďakujeme Fondu na podporu umenia za grant, ale stále chýba 20-tisíc eur, aby sme Sphéru dokončili a skutočne ožila, pretože sme spustili zbierku na Startlabe a uchádzame sa tiež o vaše 2% z daní.

Do konca februára vďaka vám objekt dokončíme a sprístupnime ho na celý rok 2021, hneď ako pandémia dovolí. Sphéra bude nielen neprehliadnuteľným umeleckým dielom, ale aj celoročnou scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, koncerty, festivaly, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia na 2021.

O tom, prečo ju stavia ale aj o tom, čo všetko sa do Sphéry zmestí, porozpráva Juraj Gábor na záver jej stavby osobne na záver posledného mesiaca stavby – v online streame. Celý proces stavby mal byť otvorený verejnosti, sledovať Dokončovanie Sphéry bohužiaľ môžete len dištančne na fotografiách na Flickr.com/Novasynagoga alebo na našom Facebooku či Instagrame.

Juraj Gábor je autorom viacerých úspešných inštalácií z dreva v galériách aj v krajine – okrem Zrakovej pyramídy v Súľove (2015 – 2020) napríklad dielo Vertikálna gradácia v Pražskej Meet Factory (2016), Prechod/Transfer v Banskej Štiavnici (2019). Bol finalistom Ceny Oskára Čepana (2016) a laureátom Ceny Nadácie Tatra banky pre mladých umelcov (2017).

http://www.novasynagoga.sk/sphera

Ďalšie fotografie Luny Mafo a ďalších fotografov z rastu a dokončovania Sphéry nájdete na flickr.com/novasynagoga.

Ozvuk Sphéry: Lucie Páchová

$
0
0

Realizácia veľkej Sphéry Juraja Gábora je dobrodružstvo, ktoré láka aj k premýšľaniu o našom hudobnom programe. Program pre uši v 2021 pripravujeme v spolupráci so Zoltánom Czakóom a Jakubom Juhásom z DIY vydavateľstva Mappa editions.  Lucie Páchová je našou prvou rezidentkou, ktorá zabýva a následne preskúma nové zvukové prostredie. 

rezidenčný zvukový projekt pre Sphéru
6. – 26. 2. 2021
ďakujeme za vaše dobrovoľné vstupné na tootoot.fm, podporu na Startlabe alebo 2% z vašich daní – všetko pomôže lepšiemu ozvučeniu našich aktivít po koronakríze

Lucie Páchová je vokálna improvizátorka, skladateľka, performerka a zvuková umelkyňa. Svoje experimentálne hlasové techniky prehlbuje počas opakovaných pracovných pobytov v Tanzánii, Keni, Ugande či Indii. Jej umelecká prax je postavená na spolužití v komunite, načúvaní a vzájomnom učení. Vo svojich improvizáciách vytvára nový univerzálny jazyk, v ktorom však môžeme rozoznať jednotlivé geografické a kultúrne špecifiká. Hudba a hlas sa tak stávajú zrozumiteľným jazykom, pomocou ktorého tlmočí svoje nadobudnuté skúsenosti zo života za hranicami západnej kultúry. 

Sphéra je ďalšou zastávkou na Luciinej zvukovej ceste. Otázky ostávajú rovnaké. Ako nadviazať kontakt so Sphérou? Ako sa stať jej súčasťou a pritom ju čo najmenej kolonizovať? Ako reagovať na jej ozvuk a ako do nej vtesnať čo najviac hlasov?

Lucie Páchová (1988) vo svojich multimediálnych projektoch kombinuje hlasové taktiky, performance, kompozičnú tvorbu, tanec a terénne nahrávky. Multimediálnu kompozíciu študovala na JAMU v Brne a indickú hudbu na Codarts Academy v Rotterdame. Svoje cesty po indickom subkontinente zachytila na albume ToTribes. Ide o interpretáciu tancov a piesní v pôvodných jazykoch, na ktoré nadväzujú terénne nahrávky z indického štátu Urísa. Medzi jej najnovšie projekty patrí trio Love_Me, v ktorom hrá spolu s Ivanom Palackým a Michaelou Antalovou. S Michaelou Antalovou (ktorá už v Synagóge hrala) každoročne organizuje medzinárodný letný tábor Zlethno, v ktorom spoločne stierajú hranice medzi folklórnou a improvizovanou hudbu. 

http://luciepachova.cz
https://www.radiocustica.cz/lucie-pachova-voissage-8413613
https://talaqpototribe.bandcamp.com/album/totribes

Najväčšia guľa!

$
0
0

 

Prvý pracovný list pre všetkých domácich dištančných výtvarníkov v roku 2021.

výtvarka na doma – pracovný list 1/2021 na stiahnutie
január – február 2021
dobrovoľným vstupným nás môžete podporiť na tootoot.fm, prípadne prispieť do zbierky na startlab.sk/sphera

Milí kamaráti a rodičia našich kamarátov! V Synagóge práve rastie niečo veľké… Ešte to nie je hotové a už sme z toho hotoví…Čo to len môže byť?

Je to najväčšia guľa!

“Na svete, samozrejme, už existujú milióny gúľ. Napríklad malá sklenená gulička, pingpongová, slivková guľka, zmrzlinová guľa, potom väčšia snehová na guľovačku, od nej väčšia je napríklad bowlingová, potom snehuliaková na snehuliaka, potom nasleduje naša najväčšia v Synagóge a väčšia je už asi len zemeguľa…“ Začítajte sa do prvého listu-sprievodcu tohtoročným dobrodružstvom, ktoré voláme Sphéra.

Výtvarka na doma

Aj v roku 2021 vám v schránke občas pristane aktuálny list o tom, čo sa deje v Synagóge alebo čo kutíme na Stanici. Nielen preto, že je pandémia, ale hlavne preto, že vám chceme na pokračovanie písať o tom, čo máme radi na umení a umelcoch.  Ako po celý minulý rok, súčasťou každého listu ostáva výzva alebo návod, ako si niečo vytvoriť.  K ničomu vás to nezaväzuje, a budeme samozrejme radi, ak nám občas odpíšete a ukážete čo sami tvoríte, alebo čo ste sami v umení objavili.

Prajeme napínavé čítanie a dokonalé gúľanie!
Simka a Hanka

Výtvarka na doma 2021

$
0
0

 

Náš program ateliérov na Stanici a umeleckého vzdelávania v Novej synagóge pre deti sa prispôsobil v prvej aj druhej vlne koronakrízy novej situácii a dočasne svoje aktivity presunul do virtuálneho priestoru. Pravidelne deťom budeme ponúkať aj v novom roku pracovné listy s úlohami na doma alebo živú online interakciu. Vyskúšajte našu výtvarku na doma.

ateliéry a umenie nielen pre deti
online zadania nielen na časy karantény a lockdownu
podporiť nás môžete dobrovoľným vstupným na tootoot.fm alebo prispieť do zbierky na startlab.sk/sphera

Sci-fi situácia, keď sa nemôžeme stretávať v ateliéri na Stanici ani zájsť na výstavu do Synagógy, pokračuje. Sme ale na ňu pripravení a vieme si ho tvorivo užiť. Aj v roku 2021 vám v schránke emailom alebo tu na webe občas pristane aktuálny list o tom, čo sa deje v Synagóge alebo čo kutíme na Stanici. Nielen preto že je pandémia, ale hlavne preto, že vám chceme na pokračovanie písať o tom, čo máme radi na umení a umelcoch. Ako po celý minulý rok, súčasťou každého listu ostáva výzva alebo návod, ako si niečo vytvoriť. K ničomu vás to nezaväzuje, a budeme samozrejme radi, ak nám občas odpíšete a ukážete čo sami tvoríte, alebo čo ste sami v umení objavili.

Tu sú pracovné listy našej virtuálnej výtvarkovej pošty 2021 na stiahnutie:

Výtvarka na doma 1/2021 – Najväčšia guľa! 

Na rok 2021 otvárame nový cyklus listov o umení. Pandémia nás aj po mesiacoch neľútostne cvičí, máme osobnú skúsenosť aj pokoru a rešpekt pred všetkými povinnosťami detí aj rodičov. Preto vedzte, že oveľa viac ako vás zapriahnuť do ďalšieho kola domácich úloh z galérie, na vás myslíme a prajeme si vás povzbudiť, potešiť a podeliť sa s naším nadšením. Zľahka poštekliť či láskavo provokovať v časoch, ktoré obe z nás vnímame nielen ako nadmieru obmedzené, ale zároveň pozoruhodným spôsobom kvalitné. Stále nás určite poteší vaša aktívna odozva a veríme tiež v to, že nakoniec neostane iba pri listovaní na diaľku. Veľmi rady vás uvidíme kedykoľvek sa bude dať v roku 2021!

Pozdravujú vás Hanka Hudcovičová Lukšů z Výtvarky na Stanici a Simka Gottierová z Na vlastné oči v Synagóge, ktoré zadania Výtvarky na doma doma pripravujú.

 

Ďakujeme – na diaľku. Budeme radi, ak nám pošlete, čo sa vám podarilo vytvoriť alebo k čomu vás naša výtvarka na doma inšpirovala. Výsledky našej komunikácie môžeme potom zdieľať na našom Flickri, Facebooku Detskej Stanice či iných online sociálnych nosičoch a tak možno vzniknú výstavy a galérie, ktoré sme nikdy neplánovali!

Túto tvorivú aktivitu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Čierne na bielom s Jánom Markošom: O farebnom svete šachu a päťdesiatich odtieňoch kritického myslenia

$
0
0

 

Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z oblasti vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V marcovom pokračovaní uvedie spisovateľa, šachového veľmajstra a lektora Jána Markoša.

streda 3. 3. 2021, 18.00 – online diskusia na www.facebook.com/novasynagoga

Ak sa chcete pripojiť aktívne, prihláste sa Zoom meeting ID 92521181230Dobrovoľným vstupným nás môžete podporiť na tootoot.fm.

Dozviete sa, čo si tvorcovia v Dámskom gambite vymysleli, a v čom naopak seriál verne opisuje svet profesionálneho šachu. Tiež sa ponoríme do tajov kritického myslenia: budeme spoločne hľadať, ako sa brániť proti klamstvu, polopravdám či manipulácii. A napokon sa pokúsime zorientovať vo výbušnom prostredí hodnotových sporov. Ako sa rozprávať o interrupciách či eutanázii, aby nám takáto diskusia nevybuchla v rukách ako dynamit?

Ján Markoš (35) vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu na Karlovej univerzite v Prahe. Je najsilnejším šachistom na Slovensku, bývalým juniorským majstrom Európy.  Jeho šachová kniha „Pod hladinou“ získala cenu Anglickej šachovej federácie „Kniha roka 2018“. V súčasnosti trénuje mladých šachistov z poltucta krajín. Venuje sa tiež písaniu. Pre vydavateľstvo Denníka N napísal manuál kritického myslenia „Sila rozumu v bláznivej dobe“(2019), ktorého sa za rok a pol predalo takmer 10-tisíc kusov, a knihu o ťažkých etických rozhodnutiach „Medzi dobrom a zlom“(2020). Spoluzaložil a štyri roky viedol Sokratov inštitút, doplnkové vzdelávanie pre nadaných vysokoškolákov, ktoré sídli na zaježovských lazoch. V súčasnosti sa v Akadémii kritického myslenia venuje vzdelávaniu firiem a organizácií v oblasti kritického myslenia a rozhodovania. V budúcnosti by Ján, podľa vlastných slov, rád napísal knihu rozprávok, mal vlastnú keramickú dielňu a konečne vysadil na záhrade ovocné stromy.

 





Latest Images

TIG Zvárač FM4 Nemecko: 28

TIG Zvárač FM4 Nemecko: 28

REPRODUKTORY SENCOR SCS BX1602.: 15

REPRODUKTORY SENCOR SCS BX1602.: 15

Srdce - porcelán: 19

Srdce - porcelán: 19

Stredoázijský ovčiak s PP: Dohodou

Stredoázijský ovčiak s PP: Dohodou

UNC 060 radlica: 400

UNC 060 radlica: 400

ARAKAIN - 2xCD: V texte

ARAKAIN - 2xCD: V texte

Nash Siren R3 4+1: 300

Nash Siren R3 4+1: 300

polyfuzna zvaračka: 39

polyfuzna zvaračka: 39