Quantcast
Channel: marek adamov – Nová synagóga
Viewing all 331 articles
Browse latest View live

Jana Kirschner: Živá v Žiline

$
0
0

 

Stretnúť či porozprávať sa s Janou Kirschner nie je často príležitosť. Prinesie so sebou aj čerstvo vylisované “live” dvoj-cédečko JANA KIRSCHNER-ŽIVÁ, ktoré si môžete dať podpísať. Stačí, ak prídete.

stretnutie a autogramiáda
streda 29. 11. 2017, 17.00
vstup je voľný

Živá nahrávka vznikla spojením momentov z troch rozdielnych turné v priebehu štyroch rokov. 120 minút hudby z koncertných šnúr Moruša: Biela 2013, Moruša: Čierna 2015 a Takmer Sólo Tour 2016 obsahuje 21 skladieb, medzi nimi piesne ako Sama, Duch mesta, Na Čiernom koni, Modrá, Pokoj v duši, Máj krásny Máj alebo Krajina rovina.

Dvojalbum je prehliadkou nových aranžmánov Janiných skladieb, prepracovaných kompozícií aj citlivo spracovaných verzií starších hitov. Všetko drží pokope vďaka dvadsiatke skvelých muzikantov a výnimočnému Janinmu hlasu a charizme.

Okrem hudobnej zložky album obsahuje fotografie z koncertov, Janine autentické autorské zápisky a prístup k videozáznamu jednotlivých skladieb v HD kvalite.

2 CD vydáva Slnko Records.

www.janakirschner.com


Olga Pedan (DE): Online propaganda a manipulácia

$
0
0

 

Príkladom sú boti (roboti), ktorí vystupujú (prechádzajú virtuálnym priestorom) ako ľudia a úspešne deformujú verejný diskurz online.

artist talk – prezentácia
štvrtok 30. 11. 2017, 18.00, balkón Novej synagógy
vstup voľný, prezentácia bude v angličtine

Umelkyňa Olga Pedan predstaví časť svojho výskumu, na ktorom pracovala počas trojmesačnej rezidencie v rámci projektu K.A.I.R. (Košice Artist in Residence). Venovať sa bude stratégiám a technológiám, ktoré sa v súčasnosti využívajú na propagandu v online priestore a platformám slúžiacim na masovú politickú manipuláciu. Táto manipulácia sa vo veľkej miere opiera o rozdiel medzi našim chápaním identity “v reálnom živote” a na internete. Tieto problémy úzko súvisia s rámcom projektu “Dáta: Demokracia” a našou aktuálnou výstavou Globálna kontrola a cenzúra tým, ako ovplyvňujú náš súkromný život, ale aj naše spoločenské a demokratické štruktúry.

Olga Pedan (nar. 1988, Charkov, Ukrajina) je švédska umelkyňa žijúca v Nemecku. V roku 2014 absolvovala umeleckú akadémiu Städelschule vo Frankfurte nad Mohanom. Vo svojej tvorbe sa venuje rôznorodým médiám, od maľby cez výrobu kostýmov až po inštalácie, video a fotografiu. Počas trojmesačnej rezidencie v Košiciach Olga pracovala na novom diele skúmajúcom “social bots” v online priestore. Rezidenčný pobyt sa uskutočnil s podporou Goethe-Institut Bratislavaa Creative Industry Košice

– – –
EN
Olga Pedan will present some of the research she has been doing for the past 3 months as a resident at K.A.I.R. in Kosice. She will talk about technologies and strategies currently used in propaganda on the internet. Recently the usage of online platforms for mass scale political manipulation has come into sharper focus. This manipulation largely relies on a gap between our understanding of identity “IRL” (“in real life”) and on the internet, for instance with bots passing as humans and successfully distorting public discourse online. These issues
relate closely to the framework of Data:Democracy project and our current exhibition Global Control and Censorship in how they affect our private lives as well as our societal and democratic structures.

Olga Pedan (1988, Kharkov, Ukraine) is a Swedish artist based in Germany. She graduated in 2014 from the art academy Städelschule in Frankfurt am Main. Her work spans various media, ranging from painting and costume making to installation, video, and photography. She is currently on a three month residency in Košice, where she has been developing new work that combines her interest in performance and video with research on ‘social bots’ in online networks. The residency is supported by Goethe-Institut in Bratislava and Creative Industry Košice.

Presentation will be in English.

 

Terezie Lokšová (CZ): Dáta a verejný priestor

$
0
0

 

Od apríla 2017 prebieha v Žiline prieskum sociologičky Terezie Lokšovej, ktorý dopĺňa globálny rozmer našej aktuálnej výstavy o lokálnu každodennosť. Koľko kamier na nás hľadí v uliciach nášho mesta?

prezentácia terénneho prieskumu
sobota 2. 12. 2017, 16.00, balkón Novej synagógy
vstup voľný

Týka sa to nás všetkých a ani o tom často nevieme – dohľad v uliciach. Odkiaľ sa vzalo toľko kamier a ako to, že sa nad nimi už ani nepozastavujeme? Dopyt po (nielen) kamerovom dohľade a kontrole súvisí s rozpoznávaním rizík. Kvôli nim je bezpečnosť chápaná ako niečo neustále ohrozené, čo je nutné rôznymi spôsobmi chrániť. Zavádzanie kamier akoby vôbec nebolo predmetom politického rozhodovania. Skôr ide o rutinne využívaný nástroj, ktorého inštalácia záleží len na strategickom plánovaní a úspešnom získavaní grantov na ich inštaláciu. Počas komentovanej prehliadky predstaví Terezie Lokšová výsledky svojho terénneho výskumu v Žiline z hľadiska monitorovania verejného priestoru.

Terezie Lokšová sa ako sociologička zaoberá predovšetkým mestskými priestormi, ich správou, mestskými konfliktami a dohľadom. Je doktorandka na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne, študovala tiež na University College London a Hong Kong Baptist University.

Akcia je súčasťou sprievodného programu našj aktuálnej výstavy Globálna kontrola a cenzúra, ktorú môžete vidieť do 6. 12. 2017.

– –

Data and the public space
Presentation of the sociologist Terezie Lokšová

Since April 2017, Terezie Lokšová has been carrying out sociological investigations in Žilina to complement the global aspect of the exhibition and focus attention on our everyday direct experience. It is something that involves us all, even though we have the luxury of often not being aware of it: surveillance in the streets. Where have so many cameras come from and how come we no longer even pay attention to them? The demand for camera surveillance (and beyond) and control is related to risk recognition. It is because of them that security is understood as something that is continually threatened and needs to be protected by various means. Introduction of cameras would seem not to be subject to political decision-making: it is more of a routinely employed tool, the installation of which depends solely on strategic planning and successful grant acquisition. In her guided tour, Terezie Lokšová will present the results of her field research in Žilina with respect to surveillance of the public space.

The Society for Nontrivial Pursuits (DE): Suita sledovania

$
0
0

Surveillance Suite (Suita sledovania) je audiovizuálne performance pripravené špeciálne na mieru výstavy Globálna kontrola a cenzúra v Novej synagóge. Zaoberá sa otázkami kyberbezpečnosti a dohľadu na Slovensku. Vychádza zo sociologického výskumu Terezie Lokšovej v Žiline, v ktorom sa zaoberala tým, akú konkrétnu podobu a dôsledky má monitorovanie verejného priestoru. Performance kombinuje viacero zdrojov dát a z nich vytvorí akustický a vizuálny zážitok, ktorý nebude viazaný len na Žilinu, ale prevedie nás rôznymi časmi a priestormi.

audiovizuálne performance
sobota 2. 12. 2017, 18.00, Nová synagóga
vstup voľný

Svetlo, zvuk, jednotky a nuly reagujúce na priestor a históriu Novej synagógy. Komplexné systémy, či už chaotické okruhy, spätná väzba, sociálne systémy a/alebo počítačové programy sú fascinujúci predment výskumu. The Society for Nontrivial Pursuits z nemeckého UdK skúma takéto systémy ako priestor pre experimentálne performance. Dizajnujú, navrhujú a programujú svoje vlastné performatívne svety založené na senzoroch, analógovej elektronike, softvéri a používajú ich v extrémne odlišných projektoch a kontextoch. V kontexte projektu Dáta: Demokracia budú sonifikovať dáta z terénneho výskumu sociologičky Terezie Lokšovej, ktorá skúmala kamerové systémy, ktoré na nás v Žiline dávajú pozor.

Zoskupenie The Society for Nontrivial Pursuits tvoria učitelia, študenti a umelci spriaznení s katedrou generatívneho a výpočtového umenia na berlínskej Univerzite umení (UdK). V Novej synagóge sa už raz predstavili počas Pracovnej výstavy. V performance využijú celú škálu prostriedkov a techník – od priestorovej sonifikácie a 3D vizualizácie, výpočtové stratégie ako sieťový live coding, data scraping (technika získavania dát počítačovým programom z ľudsky-čítateľného obsahu), viacjazyčnú jazykovú analýzu a procesing, až po staršie technológie ako elektrické húkačky a mechanické sirény.

Pred samotnou performance sa o 16.00 uskutoční prezentácia výstupu sociologického výskumu Terezie Lokšovej. Akcia je súčasťou sprievodného programu našj aktuálnej výstavy Globálna kontrola a cenzúra, ktorú môžete vidieť do 6. 12. 2017.

Participujúci umelci / Artists:
Hannes Hoelzl
Alberto de Campo
Daniel Hromada
Haye Heerten
Kathrin Hunze
Arik Kofranek
Franz Milec

Spolupráca / with the participation of:
Terezie Lokšová
Julia Scher
Echo Ho
Magdaléna Kobzová
kyberia.sk

– –
A Society for Nontrivial Pursuits
Surveillance Suite

The Surveillance Suite is a multifaceted audiovisual performance which looks at current Slovak affairs in cybersecurity and surveillance. It was comissioned especially for the Global Control and Censorship exhibition.

Based on recent research by sociologist Terezie Lokšová on the practices and implications of public surveillance in the local context of Žilina, we turn multiple data sources into acoustic and visual experiences that zoom back in time and out in space toward a global perspective on the issues.

The ensemble’s palette includes a wide range of strategies and means, from spatial sonification and 3D visualisation, computational tactics like networked live coding, data scraping, multilingual speech synthesis and processing, to vintage technology in the form of electrical horns and mechanical sirens.

Malý vianočný trh 2017

$
0
0

 

Ako každý rok, na dva dni sa do chrámu vrátia kupci. Aby ukázali, čo vedia nadizajnovať, vyrobiť, ušiť či vypestovať, uvariť či napiecť. A najmä preto, aby vytvorili tú správnu atmosféru Malého trhu, na ktorý chodíme radi, aj keď nič konkrétne nepotrebujeme kúpiť.

predvianočný komunitný jarmok
sobota a nedeľa 9. a 10. decembra 2017, 10.00 – 18.00
zoznam predajcov nájdete v udalosti na FB
vstup voľný

Do čoraz krajšej budovy Novej synagógy príde na jeden víkend opäť niekoľko desiatok predajcov zo širokého okolia. Príďte aj vy – na nákupy, alebo aspoň pre potešenie oka. Sobotňajšia ponuka je iná než nedeľná a my sami si nevieme vybrať, tak vám odporúčame, aby ste prišli oba dni. Ručíme za príjemný víkend v skvelej spoločnosti a inšpiratívnej atmosfére.

Ďakujeme, že na Malom trhu používate ako platidlo naše hlinené “stoliare”, ktoré vám vymeníme v zmenárni. Prispievate tak 7% na pokračovanie našej rekonštrukcie, ktorá stále nie je na konci.

Ďalšie pekné fotografie z minulého ročníku Malého vianočného trhu nájdete na Flickr.com/NovaSynagoga

Synagóga má cenu

$
0
0

 

Jeseň 2017 si budeme pamätať nielen kvôli tomu, že sme sa po májovom “otvorení” učili Novú synagógu prevádzkovať, dorábali nekonečné detaily a chýbajúce veci na prístavbách a robili prvé výstavy a akcie. Dostalo sa nám malej slávy v podobe viacerých cien. Ďakujeme!

Začalo to začiatkom októbra 2017, kedy sme celkom nečakane dostali na galavečeri cien za architektúru CE.ZA.AR (do ktorej sme sa nehlásili, lebo nemáme dokončené, hoci sme otvorení) od Slovenskej komory architektov špeciálnu nesúťažnú cenu Patrón architektúry, ktorú udeľujú nearchitektom, ktorí prispeli k rozvoju architektúry. Vážime si to veľmi a berieme to záväzne. Doteraz bol Peter Behrens a jeho architektúra patrónom našej iniciatívy, teraz sa musíme snažiť, aby sme aj my boli dobrými patrónmi jeho (a inej dobrej) architektúry. P.S. V ten istý večer dostali naši architekti Martin Jančok a Michal Janák CE.ZA.AR-a v kategórii Rodinný dom, takže to bola dvojnásobná oslava.

Začiatkom novembra sme cestovali do Prešova na Konferenciu židovského kultúrneho dedičstva, ktorú organizuje Židovský kultúrny inštitút (a ktorú sme minulý rok hostili u nás). A hneď na úvod sme v prešovskej Ortodoxnej synagóge dostali Cenu Eugena Bárkanya za rok 2017, ktorú udeľuje Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku ľuďom a inštitúciám, ktoré sa starajú o zachovanie židovského dedičstva na Slovensku. Opäť ďakujeme veľmi a tiež za viacročnú podporu rekonštrukcie, ktorou nám UZŽNO pomáhal prostredníctvom ŽNO Žilina – patria medzi najväčších podporovateľov našej iniciatívy.

Hneď na druhý deň, 7. 11. 2017 prevzal Marek Adamov na žilinskej radnici od primátora Igora Chomu Cenu Mesta Žilina. Opäť za obnovu kultúrneho dedičstva ale aj ďalšie aktivity, ktoré robíme v Synagóge aj na Stanici Žilina-Záriečie. Mesto Žilina je tiež jedným z našich veľkých donorov, najmä vo finále minulý a tento rok, keď nám už dochádzal na stavbe dych a fundraising sa menil na chaotické hľadanie posledných potrebných desiatok tisíc eur, nás dotácia mesta zachránila. Čestným občanom Žiliny sa v rovnaký deň stal majiteľ futbalového klubu MŠK Žilina Jozef Antošík, ktorý náš naopak podporil ako jeden z prvých na začiatku rekonštrukcie a pomohol nám to celé rozbehnúť. Ďakujeme!

A to stále nie je koniec tohto zoznamu. Síce to nebola cena, ale vnímali sme to tak – 17. novembra 2017 sa u nás rozhodli stretnúť v rámci oficiálnej návštevy diskutovať so študentami a aktivistami nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a slovenský Andrej Kiska. Zažili sme si slávu a bezpečnostné opatrenia, aké už asi neuvidíme. Diskusiu moderoval náš kolega Fedor Blaščák a bola o budúcnosti demokracie – aj v dobe tekutého dohľadu, čo súviselo s našou aktuálnou výstavou Globálna kontrola a cenzúra, ktorú sme uviedli v spolupráci s nemeckým Centrom pre umenie a médiá ZKM Karlsruhe.

A dnes ráno, 30. 11. 2017, prišla ďalšia dobrá správa – žilinská firma Kontrakting, ktorá posledné roku postupne renovovala vďaka podpore Ministerstva kultúry SR, Nadácie Kia Motors Slovakia a nórskych fondov naše strechy, vyhrala anketu Cechu strechárov v kategórii Šikmá strecha roka 2017. Gratulujeme a ďakujeme Ivanovi Kolárikovi a celému Kontraktingu za podporu a skvelú remeselnú robotu.

Nateraz viac, než sme kedy čakali, ešte raz vďaka. Všetky tieto ceny si vážime, potešili a všetky sú aj vaše. Pretože toto nie je “náš” projekt, toto je dielo desiatok ľudí a tisícov podporovateľov. Komunitné dobrodružstvo, aké sme si ani nevedeli predstaviť. Ideme ďalej!

 

 

Vianočný punč a káva od Hetcliffa

$
0
0

 

Dokončenie tzv. zimnej modlitebne, kde bude raz naša kaviareň, je stále v nedohľadne, ale naši kamaráti z Hetcliff’s Caffé už to čakanie nevydržali a improvizovane otvorili.

Hetcliff’s Caffé bola malá dobrá kaviareň bratov Mareka a Lukáša Š. na Hurbanovej ulici oproti Synagóge, v ktorej sme strávili posledných 6 rokov. U nás na stavbe nebolo kde sadnúť a otvoriť si počítač, tak sme ju používali ako kanceláriu a miesto na stretnutia či porady. Spriatelili sme sa tak, že chalani začali tiež zbierať peniaze na obnovu či občas predávali kávu “benefične” a tak keď prišli o priestor, navrhli sme im spoluprácu na našej budúcej kaviarni.

Naťahuje sa to, stále nemáme všetko dokončené, nevieme to naplno spustiť. A tak sa oni sami rozhodli čakanie prerušiť, vybavili potrebné povolenia a spustili “provizórny” ambulantný predaj. Každý deň si tak môžete dať u nás v zimnej modlitebni alebo na južnej terase dobrú taliansku kávu Martella, ktorú si sami vozia z rodinnej pražiarne pri Ríme, alebo ich vianočný punč, ktorý robia poctivo bez tuzemského umu s naozajstným rumom.

Otvorené majú každý deň od 16.00 do 22.00.

 

Slovensko Advent 2017: Folklórny súbor Urpín

$
0
0

 

Prvýkrát to bolo na stavenisku pred tromi rokmi, teraz v zreštaurovanej architektúre Petra Behrensa. Spojenie to bude netradičné – modernistická stavba + centrum súčasného umenia + folklórny súbor. A bude to prominentný folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice, ktorý minulý rok vyhral talent show RTVS Zem spieva.

koncert a priamy prenos relácie RTVS
štvrtok 14. 12. 2017, 19.30
vstupné 5,00 € – predpredaj osobne v zimnej modlitebni (kaviarni) každý deň 16.00-22.00 alebo online na ticketportal.sk/SLOVENSKO_2017_ADVENT
výťažok zo vstupného ide ako podpora vybranej neziskovej organizácii

Slovensko Advent je každoročný projekt RTVS, ktorý spája umenie a kultúru s ušľachtilým charitatívnym rozmerom. Od 4. do 22. decembra 217 vám od pondelka do piatku prinesie RTVS naživo 15 adventných koncertov z 15 miest Slovenska. V jedinečných historických priestoroch sa predstavia slovenskí hudobníci a hudobné zoskupenia spolu s desiatkami zaujímavých osobností zo sveta kultúry, športu a vzdelávania. A jeden z týchto večerov budeme po troch rokoch hostiť v Novej synagóge.
Folklórny súbor Urpín patrí k špičkovým umeleckým telesám a reprezentuje slovenský folklór na mnohých podujatiach doma i v zahraničí. Za 60 rokov svojej činnosti tanečne a hudobne spracoval folklór mnohých oblastí Slovenska. Hlavným zameraním programovej skladby súboru sú oblasti Horehronia a Podpoľania, avšak program je doplnený aj o tance z iných oblastí. Počas svojho pôsobenia uskutočnil cez 2000 vystúpení, navštívil 24 krajín Európy, Ameriky, Afriky a Ázie. Združuje 50 prevažne mladých ľudí, ktorých spája láska k folklórnemu dedičstvu našich predkov.
Za súčasné umenie budú Urpínu v diskusii s moderátorom Martinom Staňom kontrovať vizuálni umelci Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor a tanečník a choreograf Jaro Viňarský, s ktorými spolupracujeme na Stanici aj v Synagóge.


APART collective, Matej Gavula, Chaosdroid, Lukáš Likavčan: Geopoetika v časoch antropocénu

$
0
0

 

“Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch antropocénu” – taký je celý názov poslednej tohtoročnej výstavy v galérii Plusmínusnula.

výstava, galéria Plusmínusnula
vernisáž v piatok 15. 12. 2017 o 18.00
výstava potrvá do ± 31. 1. 2018
vstup voľný, galéria je otvorená v pracovné dni 12.00-17.00

Antropocén je novou geologickou epochou našej planéty. Ako napovedá jeho starogrécky koreň antropos (άνθρωπος), ide o dobu ľudí. Tí sa totiž dnes ocitajú v pozícii hlavných síl, ktoré utvárajú podobu celej Zeme. Podľa niektorých autorov a autoriek môžeme začiatok tohto obdobia datovať na koniec 18. storočia, kedy Wattov vynález parného stroja otvoril brány priemyselnej revolúcii a fosílne palivá sa stali motorom raného kapitalizmu. Aróma spálených derivátov ropy sa odvtedy stala našou každodennou spoločníčkou. Iní vedci a vedkyne zase zlom, ktorý antropocén oddeľuje od predchádzajúcej epochy holocénu (ktorá začala na konci poslednej doby ľadovej), lokalizujú do 20. storočia. Niekedy sa dokonca klonia k veľmi konkrétnemu dátumu – totiž k 16. júlu 1945, kedy bola v rámci testu v Novom Mexiku po prvý raz odpálená jadrová bomba. Neviditeľná, tenká vrstva rádioaktívnych látok, ktoré po výbuchu obalili celú planétu, sa navždy zapísala do budúcich vrstiev zemskej kôry, ktorú budú vo svojich výskumných vrtoch študovať geológovia a geologičky ďalekej budúcnosti.

Ako však už pri technológiách býva zvykom, nové vynálezy generujú nové katastrofy. Čím je Černobyľ pre jadrovú energetiku, tým je klimatická zmena pre technológie využívajúce ako zdroj svojej energie fosílne palivá. Náš prístup k budúcnosti preto nemôže nechať nič náhode – musíme plánovať, premýšľať, prepočítavať a kontextualizovať našu existenciu v planetárnom ekosystéme. Preto potrebujeme radikálnu politickú a technologickú imagináciu, ktorá búra predstavy o tom, aké sú hranice a možnosti individuálneho ľudského tela. Teoretik Benjamin H. Bratton dokonca vyzýva ľudstvo k tomu, aby sa prezieravo vrhlo do praxe angažovaného geodizajnu, a odvrátilo tak blížiacu sa ekologickú katastrofu. Inými slovami – potrebujeme viac odvážnej geopoetiky a menej prihlúpleho geoinžinierstva. To si vyžaduje citlivé rozhrania nastavené na frekvencie medzidruhovej diplomacie, medzi ktoré môže patriť tiež využitie Slnka ako zvrchovaného zdroja energie pre ľudské aj mimo-ľudské aktivity, od úrovne jednotlivých buniek cez naše telá až po veľké kolektívy heterogénnych aktérov a aktérok.

Antropocén je hrozivé obdobie, ktoré predznamenali a do života uviedli hrôzy modernizácie. Tá mala mnoho podôb, a my si zámerne volíme je veľmi nezápadnú variantu – totiž modernizáciu, ktorou prešla Čína za Mao Ce-tunga. Gestom zaradenia jeho básne do našej výstavy chceme ukázať, že brutálna moderna a o nič menej brutálnejší antropocén zdieľajú zvláštny megalomanský cit pre planétu spojený s totálnou negáciou jej suverenity – Zem nám nepatrí, ale tvárime sa, akoby opak bol pravdou.

My chceme utiecť z tohto paradoxu trpezlivým budovaním novej planetárnej perspektívy, ktorá nepozná rozdelenie na prírodu a spoločnosť, divočinu a mesto, alebo ľudí a rastliny – naopak, naša perspektíva čerpá energiu z radikálnej predstavy rovnoprávnosti všetkých vecí; ľudí nevynímajúc.

Preto sa pýtame: ako písať planétu? Teda nie opisovať, nie prehýbať jej strany, ale skutočne písať spolu s ňou?

text: Lukáš Likavčan
foto: Jan Trnka
grafický dizajn: Magdaléna Scheryová

APART collective

Výstavy galérie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

– –

APART collective whit Matej Gavula, Chaosdroid, Lukáš Likavčan: Constantly Growing Horizontal Subterranean Stalks: Geopoetics in the Era of Anthropocene

The Anthropocene is the new geological epoch of our planet. As hinted at by its ancient Greek root of anthropos (άνθρωπος), it is the era of humans. It is them who today hold the position of the mains powers forming the shape of the Earth. According to some authors, the beginning of this era dates back to the end of the 18th century when Watt’s invention of the steam engine opened the gates of the industrial revolution and fossil fuels became the driving engine of early capitalism. The aroma of burnt petroleum products has since then become out daily companion. Other scientists place the turning point between the Anthropocene and the preceding epoch of Holocene (which started at the close of the most recent glacial period) in the 20th century. Sometimes they even cite a very concrete date – namely 16 July 1945, when the first atomic bomb was detonated as part of tests carried out in New Mexico. The invisible, thin layer of radioactive substances which enveloped the planet after the explosion, has been forever imprinted in the future layers of the Earth’s core, which will one day be studied by geologists of the distant future in their deep excavations.

As it tends to happen with technology, new inventions generate new catastrophes. What Chernobyl means for nuclear energy, climate changes means for technologies driven by fossil fuels. The way we approach our future can therefore leave nothing to chance – we must plan, think, recalculate and contextualize our existence within the planetary ecosystem. That is why we need radical political and technological imagination which pulls down the ideas of what the limits and possibilities of individual human bodies are. The theoretician Benjamin H. Bratton even challenges the mankind to engage with prudence in the practice of committed geodesign to avert the impending ecological disaster. In other words – we need more daring geopoetics and less inane geoengineering. This calls for sensible interfaces set up for the frequencies of interspecies diplomacy, which may include the use of the Sun as the supreme source of energy for human and extra-human activities, from the level of individual cells to our bodies to large collectives of heterogeneous agents.

The Anthropocene is a daunting epoch, anticipated and ushered in by the horrors of modernization. It took many shapes and forms and we intentionally opt for a very non-Western variant – namely the modernization that China went through under Mao Zedong. By the gesture of including one of his poems in our exhibition we want to show that the brutal modernity and the no less brutal Anthropocene share the strangely delusional sense for the planet combined with a total negation of its autonomy – the Earth does not belong to us, yet we pretend that it is in fact ours.

With our exhibition, we want to escape from this paradox by means of patient construction of a new planetary perspective which does not differentiate between nature and society, the wild and the city, or people and plants – on the contrary, our perspective draws its energy from the radical idea of equality of all things; including people.

This is why we ask: How do we write the planet? That is to say: How do we, rather than describe or fold its pages, truly become their co-writers?

Text: Lukáš Likavčan
Translation: Michal Spáda
Photo: Jan Trnka
Graphic design: Magdaléna Scheryová

APART collective

Poézia a performancia. Východoeurópska perspektíva

$
0
0

V druhej polovici 20. storočia sa mnohí básnici a umelci chopili výzvy, ktorú predstavovalo premýšľanie a skúmanie inštrumentalizácie jazyka v prospech jeho komunikačných a politicko-ideologických účelov. Okrem iného obrátili svoju pozornosť na „prefabrikovanosť“ jazyka, na jeho materiálny a mediálny rozmer. Vytvárali tiež performatívne situácie, väčšinou len pre seba a pre svoje úzke publikum, pričom možnosti verbálneho výrazu rozohrávali a testovali. Vo Východnej Európe poézia v spojení s performanciou hrala významnú úlohu v neoficiálnej alebo čiastočne tolerovanej kultúrnej scéne.
– –

In the second half of the twentieth century, poets and artists in particular took up the challenge of reflecting on and investigating the instrumentalization of language for communicative and political-ideological purposes. They did so by drawing attention to the “made-ness” of language, its material and medial dimension, and by creating performative situations for themselves and their audiences within which possibilities of verbal expression could be tested and acted out. In Eastern Europe, poetry and performance played a significant role in the unofficial or partially tolerated cultural scene.

 

výstava / exhibition
otvorenie / opening: piatok 22. 12. 2017, 18.00
v rámci vernisáže budú uvedené performancie Babi Badalova, Príbuzestva Moho, Jaromíra Typlta a vystúpenie Ľubomíra Ďurčeka

výstava potrvá do / until: 10. 3. 2018
kurátori / curators: Tomáš Glanc, Daniel Grúň, Sabine Hänsgen
architektúra výstavy / architecture: Matej Gavula
vizuálna identita výstavy / graphic design: studio ONAONAONA
produkcia / production: Zlatka Borůvková, Ján Gašparovič, Dušan Dobiaš
viac info /
contact: zlatka@stanica.sk
vstupné / entry: dobrovoľné 2,00€ 

umelci / artists:
Milan Adamčiak, Pavel Arsenev, Babi Badalov, Bosch+Bosch (Attila Csernik, Slavko Matković, László Szalma), Collective Actions Group, Ľubomír Ďurček, Else Gabriel / Via Lewandowsky, Rimma Gerlovina, Tomislav Gotovac, Group of Six Artists, Bohumila Grögerová / Josef Hiršal, Gino Hahnemann, Václav Havel, Jörg Herold, Semyon Khanin (Orbita), Príbuzenstvo Moho (Zuzana Jasenková, Kristína Országhová, Magdaléna Scheryová), Dávid Koronczi, Katalin Ladik, Yuri Leiderman / Andrey Silvestrov, Vlado Martek, Andrei Monastyrski, Monogramista T.D, Ladislav Novák, Pavel Novotný, NSRD (Hardijs Lediņš, Juris Boiko, Imants Žodžiks), OHO Group (Nuša & Srečo Dragan, Naško Križnar), Boris Ondreička, Orange Alternative, Roman Osminkin, Ewa Partum, Bogdanka Poznanović, Dmitri Prigov, Lev Rubinstein, Nóra Ružičková / Marianna Mlynárčiková, Mladen Stilinović, Gabriele Stötzer, Tamás Szentjóby, Bálint Szombathy, Raša Todosijević, Jaromír Typlt, Jiří Valoch

– –
Praktiky samizdatového písomníctva a ich vzťahy ku konkrétnej a vizuálnej poézii boli už predmetom celého radu predošlých výstav a výskumov. Doposiaľ sa však v tejto súvislosti venovalo málo pozornosti súvislostiam s performanciou. Okrem strojopisnej kultúry samizdatu sa v subkultúrnych prostrediach venovala zvláštna pozornosť živému prednesu poézie, výstavám a poetickým akciám. Vzájomný vzťah medzi textom a situáciou v poetickom akte slúžil ako spúšťací mechanizmus performancií a happeningov.

Výstava predstavuje autorov zo subkultúrnych okruhov v bývalých socialistických štátoch východnej Európy spoločne so súčasnými umeleckými projektami, ktoré pokračujú v odkaze prepájania poézie s performanciou. Ukazujú sa tu intencie básnikov a umelcov vymaniť sa z kontrolovaného jazyka a z normatívnych komunikačných rámcov. Poézia & performancia. Východoeurópska perspektíva poukazuje teda nielen na východiská, ale konfrontuje aktuálne spoločenské výzvy v post-socialistických krajinách cez prizmu jazyka a ideológií.

– –
Poetry & Performance. The Eastern European Perspective

The writing practice of samizdat and its relation to the devices of concrete and visual poetry have been treated and presented in a number of previous projects. Until now however, less consideration has been given to the circumstances of performance. In addition to the typescript literature of samizdat, subcultural  milieus attached particular importance to the oral recitation of poems, exhibitions, and poetry actions. The interrelation between text and situation in poetic acts functioned as a trigger for performances and happenings.

The exhibition presents authors from subcultures in socialist states along with contemporary positions that continue the legacy of combining poetry and performance. It shows the efforts of poets and artists to break free from controlled language and normative communicative now and then. “Poetry & Performance. The Eastern European Perspective” thus confronts the current social challenges in the post-socialist countries through the prism of language and ideology and looks back at their points of departure. 

– –

Výstavný projekt pre Novú synagógu vychádza z dlhodobého výskumu kurátorov zo Slavisches Seminar na Univerzite v Zurichu a Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a vďaka finančnej podpore z verejných zdrojov od Fondu na podporu umenia.

V spolupráci / in cooperation with: Dubravka Djurić, Emese Kürti, Claus Löser, Pavel Novotný, Branka Stipančić, Darko Šimčić, Māra Traumane

      

Vlado Martek: Poéziu treba jebať, 80. roky, samizdat

Bálint Szombathy: Rubber and Flesh, 1979, pečiatková akcia

Ľubomír Ďurček: Svet / Die Welt, 1975, 9 čb fotografií na kartóne

– –

Nová synagóga a kurátori výstavy ďakujú všetkým umelcom a básnikom za ich účasť a poskytnutie diel pre výstavu.

Nová synagóga and the curators would like to thank all the artists and poets for their participation and for providing their works for the exhibition.

Vďaka zapožičiavateľom diel / Thanks to the lenders of art works:
– acb Gallery, Budapest
– Archiv »ex.oriente.lux« Glashaus e.V.- Brotfabrik, Berlin
– Archive of Bohumila Grögerová and Josef Hiršal, Liberec
– Archive of Hardijs Lediņš, Latvian Centre for Contemporary Art (LCCA), Riga
– Archive of the Research Centre for East European Studies, University Bremen
– Branka Stipančić, Zagreb
– Centre for Artists’ Publications / Museum Weserburg, Bremen
– Collection of Darko Šimičić, Zagreb
– Collection Sarah Gotovac / Courtesy Tomislav Gotovac Institute, Zagreb
– Kontakt. The Art Collection of Erste Group and ERSTE Foundation, Vienna
– László Vágó, Budapest
– Marinko Sudac Collection, Zagreb
– Michal Resl Collection, Archive of Ladislav Novák, Liberec
– Orange Alternative Foundation (www.orangealternativemuseum.pl) and Piotr Lewiński, Warsaw
– Pavel Novotný Collection, Liberec
– Private Collection of Michal Murin, Bratislava
– Václav Havel Library, Prague

 

Z Osvienčimu do Žiliny – pripojte sa k pochodu po stopách hrdinov

$
0
0

Pozývame vás, aby ste sa pripojili k tradícii memoriálu venovaného Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť maďarských Židov pred istou smrťou.

Ich útek z Auschwitzu a Report, ktorý následne spísali v Žiline, má v dejinách holokaustu zásadný význam. A nielen v dejinách holokaustu. Euroatlantická civilizácia je v súčasnosti konfrontovaná s novými výzvami a premýšľanie o hrdinstve tvárou v tvár nenávisti a predsudkom je stále aktuálne.

Tých sto tridsať kilometrov pešky po stopách Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu do Žiliny, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií i osamelých meditácií, ukončených v Žiline slávnostným záverom v Novej synagóge, je pre účastníkov pochodu silným a motivujúcim zážitkom.

Hlavný pochod s tímom skúsených sprievodcov pripravujú organizátori z ICEJ Praha v roku 2018 opäť v dobe letných prázdnin. Pretože ubytovacia kapacita je obmedzená, vyhlasujú opäť dva termíny:

Termín prvý: 1. – 7. 7. 2018
Termín druhý: 5. – 11. 8. 2018

Trasa, program, sprievodný tím a služby budú v oboch termínoch identické. 130 km je rozvrhnutých do štyroch dní pochodu s jedným odpočinkovým dňomm v obci Węgierska Górka. Pred začiatkom pochodu sa môžu záujemci prihlásiť aj na voliteľnú celodennú prehliadku Múzea Auschwitz-Birkenau, ktorá sa uskuteční behom prvého dňa (nedeľa). Posledný deň cesty je časť trasy absolvovaná vlakom a pochod bude zakončený večerným programom v Novej synagóge v Žiline.

Prihlásiť sa môžete emailom na icej@ecn.cz, viac informácií poskytne Jaroslav Svoboda na tel. +420725854354.

www.vrbawetzler.eu

Tri januárové Interpretačné raje

$
0
0

 

V rámci sprievodného programu našich aktuálnych výstav vás pozývame v januári na tri stretnutia.

streda 10. 1. 2018, 18.00
lektorská prechádzka výstavou
Interpretačný raj: Poézia & performancia
Aj na rok 2018 sme pre vás pripravili program zameraný na aktívny oddych v galérii v podobe lektorských prechádzok výstavami. Prvá prechádzka bude venovaná skúmaniu vzťahu medzi textom a situáciou, experimentálnej poézii, aj fyzickému procesu písania rukou. O to, aby ste sa vo výstave nestratili, sa postarajú lektori Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor. Program nevyžaduje žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s výstavou.

 

nedeľa 14. 1. 2018, 10.00 – 12.00
tvorivá dielňa pre deti a ich rodičov
Nedeľné básnenie – program pre celú rodinu
Koľko slov sa zmestí do jednej básne a koľko básnikov do jednej rodiny? Stačí na báseň jedno slovo? „Báseň” je slovo. Dve slová sú už veta. „Báseň je slovo” je veta. Príďte s nami preskúmať jazyk – svalový orgán alebo systém zvukových, lexikálnych a gramatických prostriedkov. Slová tvoriť, vyslovovať, následne zapísať a zviazať do podoby viacgeneračnej básnickej zbierky. Jednoducho: „Píšme básne!“ Kde inde, ak nie v Novej synagóge na výstave Poézia & performancia. Program je určený pre deti od 6 rokov, ich rodičov a rodičov ich rodičov. Rezervácia miest na lucia@novasynagoga.sk

 

streda 17. 1. 2018, 18.00
lektorská prechádzka výstavou
Interpretačný raj: Čo je Antropocén (v umení)?
Na druhom januárovom Interpretačnom raji sa budeme venovať otázkam vplyvu človeka na prirodzené deje v prírode a tomu, či tento vplyv bude rozpoznateľný v geologickej histórii Zeme. Nová geologická vrstva našej planéty má názov Antropocén. Ako túto tému reflektuje mladý umelecký kolektív APART a či sa dá prežiť iba zo slnečného žiarenia, preskúmame na aktuálnej výstave v galérii Plusmínusnula.

– –

Účasť na výstavách a sprievodných akciách je bezplatná vďaka podporu Fondu na podporu umenia, ale budeme vďační za dobrovoľný príspevok 2€ na prevádzkové náklady v Novej synagóge. 

Slovenské lesy – ochránari vs. lesníci

$
0
0

Sériu diskusií Fedora Blaščáka začneme tento rok aktuálnou témou rúbania a pozvali sme obe strany – ochranárov i lesníkov.

streda 24. 1. 2018, 18.00
diskusia Fedora Blaščáka a jeho hosťami:
ochranár a filmár Erik Baláž
Ľuboslav Mika z Odboru životného prostredia štátneho podniku Lesy SR
dekan Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene Viliam Pichler

Ochranári si myslia, že lesohospodári sú ekologicky negramotní, lebo sú schopní rezať a rúbať aj v TANAPe. Lesníkov považujú za väčšie ohrozenie lesa v chránených územiach, než je lykožrút.

Lesníci zas majú ochranárov za radikálov, ktorí nerozumejú ani hrozbe lykožrúta, ani hospodárskej podstate lesa.

O čo ide? O peniaze? O svetonázor?

Seriózna verejná diskusia viazne, situácia je vypätá a preto sme zorganizovali túto diskusiu.

– –

Vstup na diskusiu je voľný, ale dobrovoľný príspevok 2€ nám pomôže s prevádzkovými nákladmi Synagógy. Ďakujeme!

 

Nedeľné básnenie – program na výstave pre celú rodinu

$
0
0

Koľko slov sa zmestí do jednej básne a koľko básnikov do jednej rodiny? Stačí na báseň jedno slovo? „Báseň” je slovo. Dve slová sú už veta. „Báseň je slovo” je veta.

nedeľa 14. 1. 2018, 10.00 – 12.00
tvorivá dielňa pre deti a ich rodičov

Jednoducho: „Píšme básne!“ Kde inde, ak nie v Novej synagóge na výstave Poézia & performancia.

Príďte s nami preskúmať jazyk – svalový orgán alebo systém zvukových, lexikálnych a gramatických prostriedkov. Slová tvoriť, vyslovovať, následne zapísať a zviazať do podoby viacgeneračnej básnickej zbierky.

Program je určený pre deti od 6 rokov, ich rodičov a rodičov ich rodičov. Rezervácia miest na lucia@novasynagoga.sk.

Interpretačný raj – náš sprievodca výstavami

$
0
0

Čo je to interpretačný raj? Je to miesto stretnutí diváka s výstavou v sprievode lektora za účelom rovnocenného dialógu a spoločného zážitku. Raz či dvakrát do mesiaca v stredu o 18.00  v Novej synagóge s Luciou Gašparovičovou a/alebo Jurajom Gáborom. Ste vítaní.

komentovaná lektorská prehliadka výstavami
raz či dvakrát do mesiaca v stredu o 18.00
aktuálny program vždy na novasynagoga.sk/program

vstupné dobrovoľné – 2 €

Interpretačný raj chceme robiť nie ako kurátorské komentované prehliadky, ale prostredníctvom osobnej skúsenosti lektora z praxe – čiže umelca tvoriaceho vo výtvarnom umení, sa túto skúsenosť pokúsiť zúžitkovať a priblížiť návštevníkom.

Vzniku výtvarných diel predchádza rozsiahly proces od formovania ideí, myšlienok, cez spochybňovanie a utvrdzovanie sa, až po (podľa povahy diela) materializáciu. Umelci Lucia Gašparovičová a Juraj Gábor sa snažia prostredníctvom Interpretačného raja sprostredkovať tento proces a nenechať diváka iba zoči voči finálnej situácii – “zakonzervovaného” diela.

Taktiež nás zaujíma ďalší život výstavy – (bez autora), kedy nastupuje publikum a diela konfrontuje s vlastným subjektívnym prežívaním. Cez nastolené otázky a úlohy môžeme vyprovokovať k interakcii. Chceme, aby sa návštevník otvoril svojmu vlastnému názoru a objavil v ňom viac ako “páči sa mi” alebo “nepáči sa mi”.
Navodzovaním myšlienkových alebo aj fyzických situácii by mal divák získať odvahu vo vlastnom formulovaní názorov a prežitkov. Vstupovať do výstavy s očakávaním interakcie, ale tiež stretnúť ostatných učasníkov. Diváci sa dostávajú do prevahy a žiadna odpoveď nie je nesprávna alebo zlá.

V neposlednom rade je Interpretačný raj tiež priestor na príjemne neformálne stretnutie a diskusiu, pokojne pri káve, kofole či pivku.
V našich ďalších plánoch je aj prizývanie ľudí “zvonku” podľa nastolenej témy (napr – hlasový pedagóg, hvezdár, zverolekár… jednoducho hocikto, kto sadne do témy).

Skúšame, uvidíme, forma Interpretačného raja by mala byť dynamická a môže meniť, prispôsobovať podľa potrieb. Ste vítaní a sledujte náš Facebook, kde každý týždeň píšeme niečo viac ku konkrétnemu vydaniu Interpretačného raja.

 

 

 


Na vlastné oči – program pre základné aj stredné školy

$
0
0

Na Vlastné oči je ponuka výtvarných vzdelávacích programov realizovaných výtvarníkmi. Učiteľov a žiakov pozývame objavovať priestory Novej synagógy a galérie Plusmínusnula, osobne spoznať umenie a architektúru, zažiť nové spôsoby vnímania a uvažovania, a tiež si vyskúšať nové postupy práce, ktoré môžu využiť a rozšíriť vo svojich triedach.

 

Ako sa objednať na program pre školy v Novej synagóge?
1. Vyberte si z ponuky programov nižšie.
2. Objednajte sa u Lucie Gašparovičovej e-mailom na lucia@novasynagoga.sk alebo telefonicky na 09036076565.
3. Deti MŠ majú voľný vstup, žiaci ZŠ a SŠ 1 € alebo 1 kultúrny poukaz, žiaci ZUŠ a študenti SŠ a VŠ umenovedného zamerania a architektúry voľný vstup.
4. Zašnurujte si topánky, zapnite kabáty a môžete vyraziť.

Keby umenie chodilo do školy, asi by domov nosilo samé jednotky, lebo ho bavia všetky predmety bez výnimky. Umenie nebaví len výtvarná výchova, ale aj fyzika, biológia, matematika, zemepis či filozofia. Vďaka tomu môže reagovať na všetky časti nášho života, môže komunikovať s každým, môže nás učiť a rozširovať naše kritické aj kreatívne myslenie. Umenie so svojimi poznatkami nechce ostať samé uzavreté v galérii, chce komunikovať a spoznávať nových ľudí. Príďte ho navštíviť, srdečne vás privíta.

Naše programy so zameraním na originálne umelecké diela sa vždy priamo prispôsobujú potrebám rôznych vekových kategórií. Berieme do úvahy potreby a skúsenosti študentov, vstupujeme do dialógu a kritickej diskusie a hľadáme aj experimentálne a zmyselné prístupy k umeniu. Práca v malých skupinách umožňuje intenzívny prieskum moderného umenia.

Vo výtvarných vzdelávacích programoch pre materské školy a prvý stupeň základných škôl sa s prihliadnutím na vekovú skupinu zameriavame na cielený rozvoj procesov ako vnímanie, emócie, predstavy, fantázia, jazyk a myslenie. Triedy sa zoznámia s výstavou, ale aj architektúrou na vlastné oči, uši, pocity, ale aj ruky, kedy si v jednotlivých programoch vyskúšajú rôzne výtvarné techniky, ktoré priamo súvisia s výstavou, s tým, kde sa nachádzajú, čo vidia, počujú a cítia. Výsledkom je nová skúsenosť, zručnosť a hlavne zážitok.

V programoch pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy sa zameriavame na prepojenie umenia s aktuálnymi témami, ktoré študenti riešia v škole, ale aj v bežnom živote. Našou úlohou nie je iba ukazovať, rozprávať a poučovať. Chceme študentov vtiahnuť do deja, počuť ich názor, sledovať ich reakcie a spoločne objavovať fyzicky hmatateľné, ale aj fyzikálne neviditeľné. Subjektivita prežívania dáva priestor rozmanitosti, rozmanitosť zvedavosti a zvedavosť skúsenosti.

Aktuálna ponuka lektorských programov:

Prečo olej na plátne a nie na panvici (MŠ, ZŠ 1. stupeň, 60 min.)
Kde maliari zbierajú farby a prečo ich miešajú na palete a nie v hrnci? Prečo sú niektoré farby teplé a iné zasa studené? Ako je možné, že sa na nás mama hnevá za škvrnu na tričku, ale nie na obraze? A vôbec, môžu sa obrazy prať? To všetko sa dozvieme vo výstave.

Nos medzi očami (MŠ, ZŠ 1. stupeň, 60 min.)
O tvaroch tváre, o odraze svojho obrazu. V zrkadle aj na vodnej hladine. O podobizniach vytesaných do kameňa, vyškrabaných do dreva, namaľovaných, ale aj odfotených. O tom, čo je portrét a prečo je nos medzi očami…

NEviditeľné stopy (MŠ, ZŠ 1. stupeň, 60 min.)
Každý deň, každú hodinu a minútu zanechávame po sebe viac či menej viditeľné stopy. Aj náš nádych a výdych zvíri aspoň prach okolo nás. Niečo sa pohne, premiestni, odtlačí, pokrčí, prehne, buchne. Ceruzka v našich rukách zanecháva stopu na papieri. Chodidlá v snehu zaznamenávajú smer našej cesty. Sústreď sa, otvor oči a pozoruj.

Klobúk a kupola (MŠ, ZŠ 1. stupeň, 60 min.)
Deti vedia veľa o architektúre, poľahky si postavia skrýšu či dom z deky a stoličky. Neprekvapí ich ani dážď, lebo vedia, že každá stavba potrebuje čiapku, aby do nej nenapršalo. Tá naša má nie čiapku, ale priamo klobúk a nie malý, ale rovno 16 metrový. Že to nie je možné? Príďte sa presvedčiť na vlastné oči. Voláme ho kupola a vyrobiť si ho zvládnete aj vy. Malú alebo veľkú ako svet, teda polosvet.

Selfie alebo autoPortrét (SŠ, ZŠ 2. stupeň, 60/90 min.)
Záujem o portrét existoval v každom období umenia. V minulosti bolo vlastniť svoju podobizeň skôr výsadou významných osobností. S príchodom fotografie sa zhotovenie portrétu stalo lacnejšie, prístupnejšie a rýchlejšie oproti technike portrétnej maľby. Od roku 2000 sa začal objavovať dnes už dobre známy pojem selfie. Aj keď maliarsky portrét a fenomén selfie delia stovky rokov, majú jednu vec spoločnú. Už v staroveku a stredoveku bola väčšina portrétnych malieb idealizovaná a nezakladala sa priamo na skutočnej podobe. Prečo sa na niektorých fotkách na seba nepodobáme? Aký je náš skutočný obraz? Dá sa vôbec zachytiť? A ak áno, koľko času nášho života by sme na to potrebovali.

Niečo je vo vzduchu (SŠ, ZŠ 2. stupeň, 60/90min.)
Internet, net alebo sieť sú pomenovania prenosového média pre rôzne informácie a služby. Bloky prenášaných dát v počítačovej sieti “tečú” pevnými sieťami ako medený drôt, koaxiálny kábel, optický kábel, ale aj bezdrôtovou Wi-Fi sieťou. Dnes sa veľká časť našich životov nachádza v online priestore. Skutočný svet sa dokázal scvrknúť do počítačov a telefónov ležiacich na písacom stole, odkiaľ môžme otvárať online dvere do knižníc, hudobných sál, aj obývačiek. Na Slovenku sme pripojení už 25 rokov. Mladá generácia sa s internetom pozná dôverne – veď spolu vyrastali. Ani hromženie našich dedov, že oni nesedeli pri počítači, ale behali po vonku, nezastaví prepojenie/pripojenie. Jedno je isté, internet sa stal každodennou sučastnosťou našich životov

Rozprávať architektúru (SŠ, ZŠ 2. stupeň, 60/90 min.)
Architekt Peter Zumthor raz napísal: „Všetci sme sa s architektúrou stretli ešte skôr, ako sme vôbec slovo architektúra poznali. Korene nášho vnímania architektúry ležia v našich ranných skúsenostiach s architektúrou: naša izba, náš dom, naše ulice, naše dediny, naše mesto, naša krajina, to všetko sme poznali skôr, nevedomky, a neskôr sme to porovnávali s krajinou, mestami a domami, ktoré k tým prvým časom pribudli.“ O architektúre vieme možno viac, ako sa odvážime povedať. Reč bude o forme, ale aj funkcii. Tieto pojmy sú s architektúrou až notoricky spojené. Stavba Behrensovej Synagógy by o tom vedela rozprávať svoje a aj chce. S novou fasádou aj funkciou vás zavedie aj do svojho šatníka, kde podobne ako v starých zabudnutých skriniach visia vedľa seba zvoňáky, mrkváče, šušťáky aj nohavice.

 

Stiahnite si celú brožúrku s programom pre školy – http://www.novasynagoga.sk/wp-content/uploads/2017/10/Nova-synagoga-Na-vlastne-oci.pdf

 

 

 

 

Symposion – Poézia a performancia

$
0
0

Dvojdňový festival k výstave Poézia a performancia. Východoeurópska perspektíva priblíži naživo vybrané témy z rozsiahleho projektu formou autorských čítaní, performancií, diskusií a filmových projekcií. Kurátori výstavy Tomáš Glanc, Daniel Grúň a Sabine Hänsgen uvedú premietenie Super 8 filmov z bývalého Východného Nemecka, diskusiu s chorvátskym básnikom Vladom Martekom, projekciu experimentálnych filmov Tomislava Gotovaca alebo čítanie poézie jedného zo zakladateľov moskovského konceptualizmu Leva Rubinštejna.

piatok a sobota / Friday & Saturday 2. – 3. 2. 2018
vstupné dobrovoľné / free entry

Program

Piatok / Friday, 2. 2. 2018
18.00
KauaiOo – performancia Príbuzenstva Moho (Zuzana Jasenková, Kristína Országhová, Magdaléna Scheryová)
/ KauaiOo – Kinship Moho performance

18.30
Mäso a kosti poézie – diskusia s Levom Rubinsteinom, moderuje Tomáš Glanc
/ Flesh and bones of poetry – discussion with Lev Rubinstein

20.00
Tomislav Gotovac: Anticipátor krízy – premietanie filmov a performancií s prednáškou Darka Šimičića
/ Tomislav Gotovac: Crisis Anticipator – screening of films and performances with lecture by Darko Šimičić

Sobota / Saturday, 3. 2. 2018
11.00
O pred-poézii – Vlado Martek v diskusii s Darkom Šimičićom a kurátormi výstavy (+ brunch)
/ On pre-poetry – Vlado Martek in discussion with Darko Šimičić and the curators (+ brunch)

14.00
Prednáška kurátorov výstavy – Tomáš Glanc, Daniel Grúň a Sabine Hänsgen
/ Curators´talk

16.00
Interpretačný raj s Príbuzenstvom Moho – prehliadka výstavy
/ The Paradise of Interpretation with Kinship Moho – quided tour through exhibition

18.00
Poézia a subkultúrny film – projekcia Super 8 filmov z bývalej NDR a prednáška Clausa Lösera
/ Poetry and subculture film – screening of Super 8 films from former DDR, lecture by Claus Löser

– –
Za podporu ďakujeme Fond na podporu umenia a Goethe-Institut Bratislava.

– –
Ak ste zďaleka a chcete v Žiline pomôcť so zľavneným obytovaním, napíšte na info@novasynagoga.sk a radi pomôžeme.

– –
Paralelne sa na Stanica Žilina-Záriečie konajú projekcie najlepších dokumentov z filmového festivalu Jeden svet, ktoré tiež odporúčame.

 

Dezider Tóth: Sneh na strome, 1970

– –

Darko Šimičić (1957) je zakladajúcim členom Tomislav Gotovac Institute v Záhrebe. Pracuje ako výskumník, organizátor a kurátor výstav.

Tomislav Gotovac (1937 – 2010) bol multi-žánrový umelec a dnes je považovaný za predchodcu umenia performance v bývalej Juhoslávii. Gotovac vyvinul pionierskske dielo v konceptualizme a v umení performance. Od 70. rokov Gotovac realizoval mnohé performancie vo verejnom priestore. Gotovacove diela sa týkajú viacerých prvkov celku, to jest jeho život, jeho ďalšie umelecké diela, politika, história jeho krajiny a predovšetkým filmy iných režisérov.

Vlado Martek (1951) je multimediálnym a konceptuálnym umelcom, básnikom a spisovateľom, jeho tvorba zahŕňa akcie, agitácie, kulisy, nástenné maľby, graffiti, texty o vlastnom umení a iných umelcov, tlače, mail art, sochy, poetické objekty, autorské knihy, inscenovanú fotografiu. Martekova tvorba je postavená proti dominantnej lyrickej paradigme európskej literatúry. Jedným z kľúčových pojmov pre Marka je pred-poézia, myšlienka, že poézia nie je hotová, ale spočíva skôr v básnikovi a procese písania. V rokoch 1975 až 1978 bol Martek členom neformálnej Skupiny šiestich umelcov.

Claus Löser (1962) je spisovateľ a tvorca Super-8 filmov, tiež pracuje ako kurátor, žurnalista a filmový historik. Je zakladateľom archívu ex. oriente. lux, ktorý je venovaný východonemeckému undergroundovému a experimentálnemu filmu.

Príbuzenstvo Moho (Kinship Moho) je kolektív, ktorého členkami sú Zuzana Jasenková, Magdaléna Scheryová a Kristína Országhová. Všetky tri túžia po možnosti žiť vo svete, kde sme samy tvorcami svojich túžob, po svete, v ktorom je dýchanie slobodné všade a pre každého. Projekt KauaiOo je ich spoločným túžením.

Lev Rubinstein (1947) je básnik z okruhu Moskovského konceptualizmu. Keď pracoval ako knihovník, začal používať katalógové karty na písanie sekvenčných textov, ktoré popisuje ako “hybridný žáner”. Jeho diela boli cirkulované samizdatom a undergroundovými čítaniami ako súčasť neoficiálnej umeleckej scény 60. a 70. rokov, našli si širokú publicitu až koncom 80. rokov. Teraz patrí medzi najznámejších žijúcich básnikov v Rusku. Rubinstein žije v Moskve a píše kultúrnu kritiku do nezávislých médií.

Nedeľné sneženie – program pre malé deti

$
0
0

 

Snijeg, sneh – sníh, schnee, snow – sniegs, nix, neige – sneeuw, snø, śnieg.

tvorivá dielňa pre batoľatá a predškolákov
nedeľa 4. 2. 2018, 10.00 – 12.00

Ako padá a chutí sneh vedia asi všetky deti, ale už ste si niekedy na snehu aj zamotali alebo polámali jazyk? Ak sa odvážite to s nami vyskúšať, bez ohľadu na počasie rátajte s hustým snežením a zimnými radovánkami na umeleckom snehu. Prvým jazdami vás budú sprevádzať Juraj Gábor a Hanka Hudcovičová Lukšů.

Program je určený pre deti v ranom veku – batoľatá a predškolákov (plusmínus 2 – 6 rokov) – v sprievode ich blízkych dospelých.
Vstupné: 3,00 € / rodina.
Rezervácia miest: hanka@stanica.sk

Dezider Tóth: Sneh na strome, 1970

Vrátiť židovské hviezdy na strechu Novej synagógy?

$
0
0

V našom archíve sme našli záznam zaujímavej internej debaty, ktorá dobre ilustruje dilemy, ktoré sme v rámci širokého tímu spolupracovníkov riešili na našom projekte. Inak si rekonštrukciu predstavuje jej architekt, inak reštaurátori, inak pamiatkári, ešte inak akademici, inak aj židovská obec ako vlastník, a často úplne inak kurátori budúcich výstav. Diskusia bola o (ne)vrátení židovských hviezd na strechu objektu a udiala sa počas workshopu “Kováči”, na ktorom sme vyrábali ich repliky. Hviezdy stále čakajú na svoje osadenie na strechu, snáď sa to už tento rok podarí ako bodka za celou rekonštrukciou.

Záznam internej emailovej diskusie zo septembra 2013 o tom, či osadíme repliky židovských hviezd na strechu synagógy:

Gabriel Hartl (Fakulta architektúry STU): …na základe rozhovoru s Petrom Szalayom a konzultáciou s Magdou Kvasnicovou posielam podklad k hviezdam. Proporcie, rozmery a tvar sú odvodené z fotodokumentácie a plánov, ktoré Peter nafotil v Kaiserslauterne, resp. z archívnych fotografií. Nie sú exaktné. Bolo by asi najlepšie podľa makety posúdiť priamo na mieste, či vyhovujú. Pomerne ľahko by sa to malo dať overiť.

Peter Szalay (Oddelenie architektúry ÚSTARCH SAV): Je to super. Rozmery sedia. Som však proti použitiu joklu ako materiálu na ich výrobu. Je to ten najvulgárnejší materiál, aký sa dá použiť. Myslím si, že by to malo byť z plných kovových prútov. Uznávam, že je to síce vysoko a nebude vidieť veľký rozdiel, ale myslím, že by si ten projekt mohol držať kvalitatívnu stavebnú a remeselnú kultúru.

Vlado Majtan (Krajský pamiatkový úrad): Hviezdy vyzerajú proporčne veľmi dobre, ale tiež by som nechcel, aby to bolo zvárané z joklových profilov (aj keď to asi nikto neuvidí). Určite sa dá niekde zohnať aj “prefabrikovany” plný kovaný prút! Celkom ma prekvapilo, ako hviezda na kupole mení nevnímanie vertikality celej stavby.

Fedor Blaščák (kurátor): Popri dohadovaní sa o jokloch asi všetci chápeme tiež „prekérnosť“ základnej situácie – označiť stavbu hviezdami je z hľadiska novej funkcie podvod a bude to zdrojom mnohých nedorozumení. Pre nás nič nové, veď už v názve máme NOVÁ SYNAGÓGA, čiže základný ťah smerom ku kontinuite pamäti sme urobili hneď na začiatku. Materiálny prejav tohto dorazu na streche stavby je už ale iná káva. Totiž, na rozdiel od názvu, je hviezda lokálne situovanou, materializuje pamäť na niečo, vieme čo. Medzi ľuďmi nielen v Žiline, sa začnú objavovať “názory” aj “interpretácie”. A treba si uvedomiť, že týmto takpovediac “zatneme do živého”. Budú to reči typu od “Čo to je?” cez “Prečo to tam dali?”, až po “Zas sa tu tí Židia rozťahujú, čo chcú?”. Niektorí ľudia nám budú fandiť, ostatní budú krútiť hlavami, a zbytok nás bude škaredo ohovárať. No a v takom prípade je vždy lepšie mať jasno v tom, že začo a prečo, čiže všetko, čo chcem teraz povedať je, že sa na to treba pripraviť, urobiť si v tom jasno. Môj názor je tento –  hviezda je v poriadku. V žurnalistickej skratke: je to naša pocta pôvodnej funkcii aj zadávateľom stavby – Židom v Žiline, ktorí ju tam pôvodne chceli mať. Treba naše úvahy rozšíriť o nové kontexty – napríklad o uvažovanie o spôsobe verejného pripomínania židovského dedičstva (veľa otázok), alebo tiež o rétoriku, ktorá bude vedieť na rôznych úrovniach legitimizovať naše zásahy do tvorby kolektívnej pamäti (veľa problémov). A v tejto súvislosti je už teraz dôležité uvedomiť si, že kolektívna pamäť je dosť neposedný tvor – podlieha premenám, a teda aby sme vnímali aj tento náš ťah ako z princípu dočasný a neskôr korigovateľný. My nevieme, čo sa stane, tak pripusťme, že to tam jedného dňa možno stratí opodstatnenie – špeciálne v prípade, ak sa nová funkcia historicky osvedčí natoľko, že tak hlučný a jasný odkaz na pôvodnú funkciu jej bude príťažou a nájde sa nejaké lepšie riešenie.

Martin „Bizli“ Jančok (architekt): Je radosť sledovať, ako sa veci hýbu – betón, návštevnícke centrum, strecha… V súvislosti s umiestňovaním hviezd ma však prepadol pocit neistoty. Mám pochybnosti, či je to dobrý nápad. Nemyslím prevedenie, materiál, proporcie, ale ich opodstatnenie, či ich tam vôbec dávať. Áno, na obrázkoch a fotkách to máme a nostalgickejšia časť môjho ja (hej, aj taká je) si to tam tiež predstavujem, ale čo to znamená v súvislosti s novou funkciou stavby? Obávam sa, že takéto narábanie so symbolom Dávidovej hviezdy nám neprislúcha. Na streche hviezda a vnútri niečo úplne iné. Bude to zavádzanie. Nechcem nikomu kaziť radosť, ale mám pocit, že si tým môžeme viac uškodiť ako pomôcť. Argument, že by to malo byť len na skúšku, že sa potom uvidí, u mňa neobstojí. Ak to raz osadíme, už to nemôžeme dať dole. To by mohlo byt vnímané veľmi negatívne. Nehovoriac o tom, že budeme vyzerať ako nesvojprávni schizofrenici, čo nevedia, čo robia.

Robo Blaško (manažér projektu): Je zaujímavé, ako sa bojíme židovských hviezd, alebo ako sa bojíme negatívnych reakcií. Niekoľko poznámok – budova je najviac zachovaná zvonku, máme najlepšiu fotodokumentáciu práve z exteriéru, bol aj najmenej dotknutý, keďže vieme, ako to bolo aj s hviezdami na dochovaných fotografiách, tak sa nebudem tváriť, že tam nepatria, zvonku je to proste synagóga, aj keď vo vnútri robíme už inú vec, skôr by som takúto diskusiu privítal o vnútrajšku, keďže tam sa odohráva nová funkcia. Behrens kreslil synagógu a nie kino ani aulu, a hviezdu tam tiež nakreslil, je to neoddeliteľná súčasť pôvodnej architektúry, práve nasledujúce režimy – ľudáci/fašisti a komunisti to tam nechceli vidieť, a ani terajšia Slovač, už len preto by sme to tam mali vztýčiť hrdo znova, a práve preto, že nie sme ani Židia, už len z úcty k nim.

Slováci nechcú počuť ani o Židoch ani o holokauste, ani o ničom inom, ako o tom akože čírom, čistom a nedotknutom slovenskom, vo všeobecnosti, každý akt má svojich fanúšikov a oponentov. Hráme o to, aby sme mali za každú cenu viac fanúšikov (rozumej na Slovensku antisemitsky a xenofóbne naladenú väčšinu Slovákov) a klepali nás po ramenách, za cenu, že sa budeme tváriť, že nie sme vlastne v synagóge, za cenu úzkostného predchádzania negatívnych reakcii? To nech robia politici, že vyhlasujú to, v čom očakávajú väčšiu podporu, a čo chcú počuť ich voliči. Väčšina Žilinčanov ani nevie, že kino centrum alebo aula bola predtým synagóga (osobne som si to uvedomil, až keď som začal pracovať na projekte). Nevedia, že tu bola židovská komunita a ako sa podieľali na progrese mesta v prvej polovici 20. storočia, ešte raz sa vrátim na začiatok – budova, čo sa týka architektúry a interiéru v zásade nie je ideálna ako kunsthalle, to sme vedeli hneď od začiatku. Je príliš vertikálna, príliš náročná na chod modernej a z prevádzkového hľadiska odľahčenej inštitúcie typu kunsthalle. Originálna architektúra pôsobí monumentálne a dominantne, potláča samotné vystavované diela, pretože je to sakrálna stavba – a predsa to tam robíme, už v počiatku je to kontroverzia, a kontroverzia vyvoláva diskusiu, tak sa tej kontroverzie nebojme, tu už nevymažeme. Skôr je podnetná a vďaka tomu tomuto projektu napríklad zažívam lepší vhľad do duše Slovákov a strácam posledné ilúzie o tejto krajine, a to je dobre.

Peter Szalay: Koncept konverzie a obnovy som chápal v zmysle, že čo je zachované sa odprezentuje fyzicky a čo nie je, to sa odprezentuje len virtuálne a v nejakej expozícii, či návštevníckom centre, preto som nebol za to robiť nejaké rekonštrukcie, hlavne nie symbolických prvkov (inak otázka Mojžišových dosiek príde onedlho, kedže tam tiež očividne chýbajú). Ale z fotky tej makety ma prekvapilo ako výrazne ta hviezda pôsobí a došlo mi, aký významný symbol moci a bohatstva vtedajších žilinských Židov muselo byť postavenie takejto synagógy, veď všetka tá ostatná špičková architektúra, ktorú Židia v medzivojnovom období postavili, dostala Žilinu medzi najvýznamnejšie mestá Slovenska. Bola univerzálne funkcionalistická, bez náznaku nejakej kultúrnej príslušnosti. A až keď zas bola ta hviezda na kupole, uvedomil som si, že bez tých hviezd je vlastne len monumentálnou architektúrou akéhosi univerzálneho chrámu, Behrensovho “heisterstuck-u”. Zdá sa mi preto, že aj tá architektúra ako pamiatka je bez hviezd ochudobnená.  Ako hovoríš Fedor, budujeme pamäť miesta, a zvýraznením židovského na kunsthalle podporíme budovať pamäť na Židov, ktorá nie je len spájaná s holokaustom, ako mám teraz pocit, že v Žiline prevláda, keďže to bol najväčší železničný uzol do koncentrákov na Slovensku. Aj preto súhlasím, aby tam hviezdy boli, napriek tomu, že sa to prieči mojim puristickým predstavám o reštaurovaní 🙂 V presvedčení, že by tam mali byť, ma utvrdzuje aj zážitok z nášho posledného stretnutia v Žiline, v kaviarni pri vedľajšom stole začali nejakí páni nadávať na to, ako sa tí Židia zas rozťahujú v Žiline, len na základe toho, ako nás počuli rozprávať sa o synagóge.

Katarína Gatialová (kurátorka): Nejdem sa moc pripájať k dialektickým orgiám – hviezda je symbol, náboženský, ale aj politický, s ktorým my nemáme prečo zaobchádzať. Nerekonštruujeme to doslova, aj v exteriéri bude veľa vecí zmenených, a robiť napodobeniny hviezd mi príde navyše (Žilinský okrášľovací spolok? 🙂 A to vôbec nesúvisí s predstavou verejnosti – v tomto smere musíme mať jasno dopredu my, aj bez názorov debilov od vedľajšieho stolu alebo kamarátov na Facebooku. Ale na záver, určite to prežijem aj s hviezdami.

Peter Snadík (fotograf): Síce ako predošlý odporca, teraz hovorím, že tá hviezda tam patrí – vidieť tam maketu naživo by presvedčilo myslím každého. Hlavná hviezda nám už sedí, má rozmer ramena 90 cm a momentálna hrúbka jokloviny je 4 x 4 cm, ešte rozmýšľame nad hrúbkou jokloviny 5 x 5 cm. Hviezda na rohu má rameno veľké 30 cm, zajtra ju prerobíme na 35, lebo v súčasnosti je príliš malá. Najotáznejšie sú hviezdy na východnej strane, kedže tam chýba fotodokumentácia, jedine čo máme je nákres z Kaiserlauternu, a pôvodné stojky z jokloviny. Áno, pôvodne tam bola joklovina – posielam fotodokumentáciu, čiže debata, či prúty alebo joklovina je myslím uzavretá. Dokonca, ako vidíte z rezu, joklovina, ktorá držala hviezdu nad kruhom bola len v profile C.

Podľa hrúbky a proporcií jokloviny na východnej strane nám to vychádza, že hviezda na východnej strane bola totožná s hviezdou na nároží strechy, čiže s dĺžkou ramena 35 cm. Zajtra idú kováči kúpiť materiál a spravia jednu kovovú maketu nárožnej hviezdy.

Magda Kvasnicová (FA STU): Teším sa z tejto emailovej diskusie, intenzity nasadenia všetkých zúčastnených a postupu prác… Označiť stavbu hviezdami z hľadiska novej funkcie “nepovažujem za podvod“ – budova bola postavená ako synagóga, chrámová stavba konkrétneho náboženského kultu, to je fakt a realita, ktorú treba akceptovať, pre niektorých sa s tým zmieriť. Je to aj jedna z troch hlavných príčin nášho veľkého rešpektu voči tejto budove. Nielen kvôli kvalite jej architektúry, či autorstve významného svetového architekta. Koniec koncov, myslím si, že aj dôvodom, prečo ste sa s Marekom a Martinom a ďalšími do projektu pustili, bolo vedomie, že jej môžete ponúknuť dôstojnejšie využitie ako to, čo jej hrozilo – adekvátnejšie jej pôvodnej kultovej funkcii a hodnotám, ktoré ste možno na začiatku pociťovali viac intuitívne. Dnes už viete viac a určite aj váš vzťah k budove sa mení.

Tá konfrontácia, či polarita pôvodnej a novej funkcie, momentálne prítomná pri riešení koncepčných aj praktických problémov jej opravy a obnovy tu bude prítomná permanentne. Bude však determinovať aj obsah aktivít, ktorými sa chystáte napĺňať (resp. už aj napĺňate) jej útroby v budúcnosti a ako pripomínate „bude to zdrojom mnohých nedorozumení“. Na tom nezmení nič to, či tam židovské hviezdy budú alebo nie. Tie iba explicitnejšie vyjadria, čím tá budova v skutočnosti bola a je. Jej identitu totiž neodstráni zmena funkcie. Odstránenie hviezd ju iba čiastočne stlmilo. Sami Žilinčania chodili okolo nej nevediac, čo je to za monumentálne čudo. Lebo napriek svojej introvertnosti, a solídnosti, svojím vonkajším výzorom pôsobí v žilinskom prostredí exoticky, ako import z iného sveta. Otázka je, či vrátiť (aj prostredníctvom hviezd) budovu do kolektívnej pamäte mesta, židovskej komunity (ktorá zostava majiteľom), alebo využiť možnosť, ktorú nám ponúkla minulosť odstránením identifikačných znakov z kultovej stavby a prijať súčasný neutrálny stav, hoci kompatibilnejší s novou funkciou. Môj názor je – hviezdy treba vrátiť späť.

Martin Jančok: Nakoniec to nie sú ani tie hviezdy, čo ma tak trápi, ale skôr spôsob, akým sa o tom bavíme. Zľakol som sa, že budem nakoniec obvinený z xenofóbie. Navyše počas “dialektických orgií” sa umiestnenie hviezd už veselo prezentuje cez Fejsbuk, ako hotová vec. Množstvo naozaj duchaplných komentárov potvrdzuje “tak to bolo – tak to musí byť”, aby boli všetci kľudnejší. Čítal som to a prišlo mi nevoľno… Hviezdy teda budú, tak sa prvýkrát ozývam s názorom, ako… Dal by som na slova odborníkov, na Petrove slova. Nech majú tie profily kruhový prierez. Možno by mohol byť dutý, kvôli váhe. Ale rozhodne nie čierny! Nech je to viac-menej v jednom tóne, ako strecha. Teda pozink. Potvrdilo sa, že vieme veľmi dobre rozprávať, obhajovať svoje rozhodnutia. Len dúfam, že rovnako dobre vieme aj počúvať.

Peter Szalay: Ospravedlňujem sa za chybu, nosné tyče naozaj neboli z plného materiálu. Ale možno sme sa nepochopili správne, netvrdil som že mali kruhový prierez, len som sa domnieval, že neboli duté. S tým farebným riešením som myslel, že je to už jasné a že to pôjde v logike a hviezdy budú mať rovnakú povrchovú úpravu ako strecha, teda pozinkovanie, aby bolo vidno, že to nie sú originály, rovnako ako strecha. Nie som si istý, ale tie malé hviezdy na východnej strane by mohli byť rovnaké ako tie, ktoré boli na zimnej modlitebni, takže by sa prípadne dali porovnať s fotografiami.

Peter Snadík: Ahojte, ak boli všetky nosné tyče také isté ako existujúce na východnej strane, tak boli duté, tak ako existujúce. Dáva to logiku aj kvôli hmotnosti, pretože z plného materiálu by bola hlavná hviezda veľmi ťažká.

Fedor Blaščák: Kedže som diskusiu otvoril, tak sa ju pokúsim aj zhrnúť. Základnú otázku vystihla najlepšie Magda Kvasnicová: “či vrátiť (aj prostredníctvom hviezd) budovu do kolektívnej pamäte mesta, židovskej komunity (ktorá zostava majiteľom), alebo využiť možnosť, ktorú nám ponúkla minulosť odstránením identifikačných znakov z kultovej stavby a prijať súčasný neutrálny stav, hoci kompatibilnejší s novou funkciou“. Čiže máme na tanieri “možnosť” nechať to tak, no my sme sa rozhodli inak – existujúcu možnosť nevyužiť. Prečo? Podľa mňa sme sa tak rozhodli urobiť nie z estetických (architektonických) resp. odborných (pamiatkových) dôvodov, ale hlavne z dôvodov politických. Ide o to, že politické dôvody sú – na rozdiel od odborných (architektonických/ pamiatkových) – zvyčajne založené na hodnotiacich úsudkoch t.j. takých, ktoré zohľadňujú nejaké “morálne” hodnoty. Napríklad férovosť, rovnosť, spravodlivosť a pod. Ak sme sa rozhodli tam hviezdy dať, tak sme tým zrejme chceli vyjadriť niečo v zmysle, že je to tak “správne aj spravodlivé”. Správne, lebo to tam kedysi bolo a spravodlivé, lebo tí, čo tú stavbu stavali, to tak chceli. Čiže spravodlivé voči nim. Problém tu nastal, lebo morálne hodnoty nie sú univerzálne použiteľné – napríklad v odbornej diskusii zvyčajne nemajú čo hľadať. Napríklad v prípade našej rampy – nikoho ani nenapadne položiť si otázku, či to je dobré, správne a spravodlivé. Lebo to nie je symbolické, ale funkčná vec. Čiže sa pýtame: aký sklon, z akého materiálu, aká orientácia a pod. Podivuhodné ešte dovčera bolo, že aj o tomto symbole sme diskutovali podobne ako o rampe – teda čisto “technicky” – aká výška, z akého materiálu a pod. Tento inžiniersky žargón, ktorý nášmu príbehu (nečudo prečo) aktuálne dominuje, zrejme aj Katarínu pomýlil natoľko, že si dokonca myslí, že s týmto symbolom my “nemáme prečo zaobchádzať”. Preto chcem pripomenúť, že my sme nikdy neboli len nejakí “inžinieri” – možno ste už zabudli, ale toto celé pôvodne začalo ako jeden veľký “morálny podnik”. Nie sme predsa žiadni špecialisti (fachidioti) na rekonštrukciu synagóg. Hráme tu oveľa väčšie hry, a mnohé z nich sú politické. Nie, že by sa nám špeciálne chcelo, ale prosto nie je iná logika – keď totiž nemáme peniaze tak o svojich záujmoch musíme presviedčať ostatných. A ľudia nám veria, lebo chcú veriť tým hodnotám, o ktoré sa opierame a ktoré pre nich symbolizujeme. Čiže nie kvôli tomu, že hviezda bude mat 99 cm, a keby mala 104 tak by nám už veriť prestali. Chápete? A Bizli, ak to chápeš tak, že tvoj nesúhlas s hviezdou znamená nejaké podozrenie z xenofóbie, tak to vidíš zle resp. zbytočne preháňaš – to predsa nie je spor o tom, kto je za a kto je proti Židom. Nie sme dementi. To je spor o to, či tu chceme a ideme robiť “politiku” (pamäti). Ty nechceš, Gapa tiež nie. To ale neznamená, že ste zlí „xenofóbici“, a my fasa „tolerantní“. Nie, ste len apolitickí. A to je veľký rozdiel. My ostatní chceme, hoci každý z trochu iných pohnútok. V tejto situácii je to naše rozhodovanie vlastne úplne jednoduché. A to vám hovorím ako človek, ktorý v rámci Memory Kontrol robí zvyčajne úplný opak – malé kroky, žiadne veľké gestá.  Tento prípad sa mi ale ukazuje byť na to vhodný.

Peter Liška: S Bizlim sme sa zhodli na tom že je to aktivita navyše a v niečom snáď aj kontraproduktívna. Po úvahe a prečítaní si tejto diskusie som celkom rozhodne za. Teda, vďaka všetkým a špeciálne Fedorovi za priezračnú formuláciu, myslím že zas trochu lepšie rozumiem svetu.

– –

Súčasne s workshopom “Kováči”, v rámci ktorého vznikli hviezdy, ktoré dodnes čakajú v garáži na svoje osadenie na strechu, sa v roku 2013 v rámci cezhraničného poľsko-slovenského mikroprojektu s názvom “Spoločná záchrana kultúrneho dedičstva – Behrensova synagóga v Žiline” s podporou Európskej únie podarili aj ďalšie veci. Zrekonštruovali sme pôvodných 78 rámov okien v celej synagóge, do ktorých boli vložené nové izolačné dvojsklá. Na základe historických fotografií bolo vyrobených 5 nových vstupných dverí do budovy. Iný workshop “Reštaurovanie synagógy” umožnil obnovenie interiéru kupoly, kde poľsko-slovenský tím reštaurátorov odstránil neoriginálnu premaľbu a odhalil pôvodnú geometrickú výzdobu navrhnutú architektom synagógy Petrom Behrensom. Podobné diskusie ako táto boli súčasťou každej z realizovaných aktivít, na stavbe aj mimo nej.

 

 

 

 

Martin M. Šimečka: Medzi Slovákmi (v Žiline)

$
0
0

“Narodiť sa ako cudzinec vo vlastnej krajine je existenciálny paradox, ktorý sa dá prekonať len tým, že si túto vlasť citovo a intelektuálne privlastníte, inými slovami, celý život sa budete pokúšať jej porozumieť.” 

diskusia Fedora Blaščáka s Martinom M. Šimečkom
štvrtok 15. 2. 2018, 18.00, Nová synagóga
vstupné (dobro)voľné

Martin M. Šimečka je synom známeho československého filozofa a disidenta Milana Šimečku. Komunistický režim mu kvôli aktivitám jeho otca znemožnil štúdium na gymnáziu a preto musel ísť študovať na chemické učilište. Nemohol študovať ani na žiadnej vysokej škole. Pracoval ako robotník v Slovnafte, neskôr ako ošetrovateľ v nemocnici na Kramároch, potom bol predavačom v železiarstve. Obdobie 80-tych rokov v Bratislave zachytil v súbore poviedok, ktoré vyšli v jeho prvej knihe Džin.
V roku 1989 patril k zakladateľom hnutia VPN. Politické funkcie neprijal a založil vydavateľstvo Archa, kde pracoval do roku 1996,kedy sa stal šéfredaktorom týždenníka Domino Fórum. V roku 1999 prebral vedúcu pozíciu po Karolovi Ježíkovi v denníku SME. V roku 2006 abdikovala a presunul sa do Prahy, aby tam viedol redakciu týždeníka Respekt. Dnes je členom redakčnej rady a píše pre Denník N.
V roku 2017 mu vyšla kniha Medzi Slovákmi. V januári 2018 prevzal od prezidenta SR Andreja Kisku vysoké štátne vyznamenie.
Diskusia bude o jeho novej knihe, ktorá lapidárne mapuje veľké dejiny Slovenska od Dubčeka k Ficovi a popritom odkrýva aj osobné dôvody, prečo sa z Martina Šimečku napokon stal slovenský vlastenec.

 

 

 

Viewing all 331 articles
Browse latest View live




Latest Images

Brúska 3M Roloc: 139

Brúska 3M Roloc: 139

Onkyo TX-SR607: 139

Onkyo TX-SR607: 139

Kompaktor: 9 800

Kompaktor: 9 800

Dodge Ram 1500- Ruzne: Dohodou

Dodge Ram 1500- Ruzne: Dohodou

Predám 5 lístkov Oktagon 58: 60

Predám 5 lístkov Oktagon 58: 60

Detský bicykel: 70

Detský bicykel: 70

Odpocovacia deka - Thermo Master: 30

Odpocovacia deka - Thermo Master: 30

Showtec Star Drape: 200

Showtec Star Drape: 200